Пчелари от Търговищко: Половината произведен мед от миналата година стои непродаден

Васил Русев
Васил Русев
2 Минути

Половината произведен мед от миналата година у нас стои непродаден по складовете, а имахме много ниски добиви, коментира Елена Стоилова, председател на Общинския браншови пчеларски съюз “Нектар” в Търговище.

За пчеларите от региона 10 февруари започна със света литургия в църквата в областния град на която бе осветен мед.
Пчеларите от Търговище и региона изпращат недобра година. ” Имахме много загуби на летяща пчела от третиране. Не се отразиха добре на добивите и дъждовната пролет, а след това и сушата през лятото. Реализирахме много ниски добиви, за съжаление, както и през предходната 2017 г.”, коментира Стоилова.

По думите й все още е рано да се правят прогнози за тази година. “Искам да видя как ще излезем от зимата. Март е коварен месец за пчелите и за нас като стопани”, каза още Стоилова.

Председателят на Пчеларския съюз в общината съобщи още, че на 12 февруари Търговище ще е домакин на лекция, свързана с болестта вароатоза.

Общинският браншови пчеларски съюз “Нектар” членуват около 40-50 души, но производителите на мед и пчелни продукти в областта са над 150, отчете в деня на св. Харалампий – покровител на пчеларите Елена Стоилова. Тя е категорична, че колкото и трудно да е на стопаните, пчеларството е занимание, което изисква любов към пчелите, отдаване и веднъж захванал се човек, трудно се отказва.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама