По 225 щ. д. на час взима консултант по птицевъдство от запалените програмисти

Лилия Александрова
Лилия Александрова
10 Минути

В Силиконовата долина, където е съсредоточен световният елит в сферата на информационните технологии, движението на хората, които искат да се хранят с местни храни набира скорост. Отглеждането на кокошки-носачки тук е мода и символ на висок жизнен статус. Верни на стила на Силиконовата долина, ИТ специалистите подхождат към птиците в типичен капиталистически стил, хвърляйки много пари за развитие на ятото. А за да вложат в нещо изкараните с труд пари, те знаят, че наистина ще имат полза и използват съветите на експертите по отглеждане на птици.

Любов голяма

Ван Хорн с малката си дъщеря Сади
Ван Хорн с малката си дъщеря Сади

По последни данни на департамента по храни и земеделие в Калифорния броят на птицевъдите в щата е 62 000, но според експерти манията за отглеждане на птици е всеобхватна и този брой е много по-голям, вероятно двойно повече. Ситроен е една от най-търсените ветеринари-консултанти за отглеждане на птици в Силиконовата долина. Тя има опит хиляди клиенти през годините. „Хората обичат кокошките толкова много, че дори ги пускат в домовете си, като им слагат памперси.“, казва Лесли Ситроен на 54 г., цитирана от washingtonpost.com. В Силиконовата долина тя е известна като една от хората, които местните наричат „говорещата с птици“. Тя има консултантски бизнес и предлага всичко – от породисти птици до консултации за собствениците на животните. Услугите й струват 225 щ. д. на час.

920x920

Стартовата инвестиция в кокошкарник е от 4 000 щ. д. до 5 000 щ. д. Разбира се за тях е важно домашните им любимци да обитават не просто обикновени, а високотехнологични кафези за 20 000 щ.д. например, или пък да се хранят здравословно и да имат възможност да се разхождат свободно. Като всеки успешен стартиращ бизнес, развитието на кокошкарника не е оставено на случайността, а е плод на прецизно инженерство. Решенията за отглеждането и селекцията се взимат, като се използват инженерни матрици и математически таблици, с чиято помощ се отчита годишният растеж на стопанството.

За новодомци

Клиентите на Ситроен  обикновено са мъже в тридесетте и четиридесетте си години, създали нови семейства. Прекарвайки дни пред компютъра, те изгубват връзка с природата, а това, което най-много искат, е да имат красиво стадо кокошки, които да снасят цветни яйца в различни размери и нюанси на жълтото и синьото. Така е, защото птицевъдството придава определен статус на семействата. Те не трябва да пазаруват от големите търговски вериги, а могат да предоставят на трапезата за децата си полезни, пресни яйца и пилешко месо.

Отглеждането на екзотични породи кокошки е въпрос на престиж

Синът на Ситроен, 19 годишният Лука, е израснал около семейния бизнес и от малък се интересува от отглеждането на птици. „Когато кажеш, че имаш пилета, това означава, че имаш градина и място, където да ги отглеждаш, а това означава, че имаш достатъчно средства, за да платиш за свой парцел в Силиконовата долина, където се знае, че имотите са скъпи.

Разнообразие от монотонната работа

Джон Ланд е един от клиентите на Ситроен. Неговият животът е извън всички стандарти на елитното общество в Силиконовата долина. Той е сред водещите продуктови мениджъри на Waymo, компанията известна като проектът на Google за коли, които се управляват без шофьор. Работата му го задържа по цял ден на компютъра и изисква от него постоянно да мисли как ще изглежда животът ни в бъдеще. Тайната на успеха на Ланд се крие във времето, което прекарва в релакс с вино в ръка в задния двор на къщата си в компанията на своята съпруга, децата, 13 кокошки и три овце.

„В това време мога да изключа мозъка си, да не го натоварвам с излишни грижи и това не е нещо банално за мен. Прекрасно е да си седя и да гледам животните вместо да гледам в екран. Пред теб се разкрива цял жизнен цикъл.“, казва Ланг и допълва, че това време му дава разнообразието, от което има нужда, за да бъде продуктивен през работно време.

Ново потомство

„Когато в Амазон имаме новина, първо пишем прессъобщение и после решаваме как искаме да го завършим. Аз внасям същия начин на мислене при отглеждането на кокошки в задния ми двор.“, казва Кен Прайс, директор на Amazon Go, който е живял в Сан Франциско десетилетие преди да се премести в Сиатъл. Прайс, който е на 49 години, се грижи за 6 кокошки през последните 8 години и вече планира как ще смени старото поколение с ново.

Първоначалната инвестиция в бизнеса с ккошки е около 20 000 щатски долара

Целта на консултациите, които Ситроен дава е с течение на времето и натрупване на опит стопанството да става все по-ефективно и кокошките стават все по-продуктивни с по-малко храна. Средната цена на едно пиле в САЩ е 15 щ. д., докато пиле с добро потекло, което може да бъде проследено с поколения назад, във фермите в Силиконовата долина струват над 350 щ. д. Селекцията се извършва на базата на определени черти като гальовен и спокоен нрав за онези птици, които ще имат досег с малки деца, както и рядкост на породата, красив външен вид и големи, добре оцветени яйца.

Отбрани породи

Начинаещите птицевъди започват с Легхорн, Червен Родайланд, скални кокошки и в последствие преминават към по-екзотични и пищни породи като Силки, Джърси Гигант, Полска кокошка, Доркинг, която е застрашен вид с благ нрав и фамилни корени, които могат да бъдат проследени до Римската империя. Популярна също е Великденската яйценосна кокошка с ген, който позволява производството на светло сини, малки яйца. Типичното стадо кокошки се състои от 4 до 5 кокошки, но наистина големите фенове на птиците развиват ятото до към 20 птици.

Най-търсените модели кафези предлагат дистанционно управление през смартфон, чрез който може да се променя температурата вътре, да се спира и пуска светлината. Някои клетки дори са направени по поръчка с дизайнерски елементи, с автоматична врата и със система за предупреждение при опасност от хищен нападател на земята или във въздуха.

Вкусно меню

„Толкова сме обсебени и въодушевени от птиците. Похарчихме значителни средства за тези птици. В началото мислехме, че ще ги храним с остатъци от храната, но в крайна сметка им даваме сьомга на скара, пържола, зелена салата и органична диня.“, казва Амина Азар-Греъм, която работи като следовател в провинция Коста. Тя има 10 птици, които са обичани от цялото й семейство – съпругът й, софтуерен инженер. Семейството използва птиците за забавление, когато наблюдава поведението им в кокошарника. „Ние сме типични хора от Сан Франциско. Бихме похарчили всичко за нещо, което някой нарече „наследство“.

Просторен кафез за кокошки
Кокошките се чувстват добре в кафеза

Отивайки на гости при приятели, Мат Ван Хорн и съпругата му Лорън, преди са носели бутилка вино от любимата им изба в Напа, а сега модата е на пилешкото месо и яйцата. „Смятаме, че са по-впечатляващи от традиционното вино.“, казва Мат Ван Хорн. Яйцата не са просто яйца, те са прибрани наръка от полозите на кокошки с внушаващи респект имена като Кралица Елизабет или Мечо. Семейството е създало уютни условия за отглеждане на птиците в задния си двор на къщата им, която се намира близо до гората Сутро. Всяка опаковка на яйцата е брандирана със специалния знак на семейната ферма VH SF Eggs. Хората намират отглеждането на яйца за изключително занимание, а също много земно и определено не е нещо, което бихте очаквали от семейство предприемачи в областта на ИТ технологиите.

Част от семейството

Лорън е работила по стратегическо партньорство с Фейсбук преди да остане за дълго вкъщи, за да отглежда малката си дъщеря. Ван Хорн е съосновател на June, фирма производител на печки, които се контролират чрез интернет. Двойката има у дома 8 кокошки Алекса. Ван Хорн нарича себе си предприемач на бъдещето. Той е от хората, които търсят внимание и преди време засне и излъчи в интернет предложението за брак, което направи на съпругата си.

Кокошките са повече от кудкудякащи птици за висококвалифицираните ИТ специалисти, които ежедневно са подложени на голям стрес. „Наистина е хубаво да усетиш в ръцете си храната им, да долееш поилката им, да почистваш клетките им.“, казва Ван Хорн, който се запалил по отглеждането на птици от колега инженер по електричеството. „Прекараното време с тях е начин да избягаш от технологиите, които са обзели огромна част от ежедневието ни.“, обяснява той.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама