Градински билки, които чистят токсините

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Лечебните растения помагат на тялото да повиши имунитета и само да се лекува, вместо като лекарствата да потиска симптомите на неразположението. Ето пет растения, които помагат на тялото да се прочисти от токсините и да повиши защитните си сили.

Детелина

Червената детелина е богата на витамини, протеини и минерали, които подпомагат прочистването на черния дроб и кръвта.

Как да я отглеждаме: Детелината се отглежда лесно, а стъблото израства от 30 см до 90 см. Растението обича лека, добре дренирана почва и се развива добре както на слънчева светлина, така и на шарена сянка. Всички видове детелина са полезни, растат бързо и привличат пчелите.

Джинджифил

Джинджифилът прочиства тялото и му помага да се изпоти.

Как да се отглежда:  Тази култура обича шарена сянка и добре дренирана почва. Засадете парче джинджифил с добре развити пъпки, като едната пъпка трябва да бъде точно под земята, а другата на 5 см дълбочина под земята. Поддържайте почвата влажна, докато се появят издънки, което може да отнеме до 3 седмици. През първия сезон ще се образува коренова система, а през есента на втората година ще даде първата реколта.

Глухарче

Глухарето е известно като алтернатива на билките, които прочистват тялото.

Как се отглежда: Глухарчето има дълги корени, което му дава предимство в конкуренцията за полезни вещества, които съседни растения извличат от почвата.  Когато глухарчето умре, корените му се превръщат в питателна храна за червеите. Добре е да наглеждате растението и да махате червеите, когато ги забележите.

Магарешки бодил

Магарешкият бодил е антиоксидант и заради прочистващото си действие се използва при раздразнена жлъчка, действа добре на бъбреците и черния дроб.

Как се отглежда: Тази необичайна и красива билка. Ако разполагате със семена, запазени от съществуващо растение, посейте ги в началото на лятото, на дълбочина около 3 мм. Разсадът се предлага от специализирани разсадници за билки. Растението не е претенциозно по отношение на почва и се развива добре на шареня сянка или изцяло на слънце.

Коприва

Копривата е богата на витамини и минерали. Тя е лек диуретик и прочиства бъреците и черния дроб. Освен това стимулира дренажа на лимфната система.

Как се отглежда: Копривата е изключително лесна за отглеждане, обича шарената сянка. Може да си вземете семена от специализирани градинарски центрове или да си вземете част от коренчето и да го засадите. Копривата се разпространява лесно и има потенциал да бъде инвазивен вид, ако не се коси. Добре е през есента да окосите копривата и след това да мулчирате леко. Растението привлича опрашители и обогатява почвата. Освен това тя ускорява процеса на гниене при компостиране.

Вижте още:

До 31 август е разрешено събирането на билки в НП „Рила“

Забраниха за събиране 24 лечебни растения

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама