Редовно измерване на почвените показатели е важно за плодородието

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Изключително важно е българските земеделски стопани да извършват редовно измерване на почвените показатели. Това каза професор Харолд Ван Ес от Университета Корнел, САЩ при  заключителната среща на участниците в проект „Опазване на почвите в България“ в Долни Дъбник. По време на днешното събитие земеделските стопани бяха запознати със здравословните технологии за опазване на почвите.  Професор Ес сподели, че е най-важните индикатори за определяне здравето на почвата са химични, физични и биологични.

Ивичната обработка е най-добра за България, тъй като в повечето случай местните почви са по-уплътнени и тежки. По време на срещата експертите посетиха насажденията от слънчоглед , пшеница и грах собственост на Венцислав Върбанов.

„Стопанството използва технологията No-Till от няколко години и ефектите вече сa видими.“, каза профeсор Ес. Той бе категоричен, че почвата в момента е в много добро състояние.

От своя страна Венцислав Върбанов заяви, че стопанството ще продължи да използва тази технология, тъй като добивите са по-високи и е по-рентабилно.

В рамките на днешния ден бе проведена и дискусия за земеделските стопани, част от тях бяха категорични, че технологията Strip Till е по-ефективна от No-Till, тъй като влияе по-добре за уплътняване на почвата. Фермерите се интересуваха и от различните машинни за ивична обработка, като експертите посъветваха да се търси гъвкав инструмент, който да бъде насочен към разрохкването на земята.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама