Липсата на работната ръка е основен проблем и за австрийските инвеститори у нас

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Австрийски фирми, опериращи в сферата на селското стопанство, ще бъдат представени по време на Националната среща на земеделските производители в България в Златни пясъци, която започва на 14-и февруари, това каза за “Агрозона” Улрике Щрака – търговски съветник към посолството на Австрия. Така българските стопани ще имат възможност да се запознаят с производството на 7 компании от Австрийския земеделски клъстър, и евентуално да договорят партньорства.

Улрике Щрака представи резултатите от проучване, направено сред австрийските инвеститори у нас. Оказа се, че от гледна точка на бизнеса има повече оптимизъм за средата у нас. Около 40% от запитаните смятат, че 2017 г. е била по-успешна от 2016 г., а очакванията за настоящата година е тенденцията да продължи и показателите отново да са добри. Основните проблеми в България, от гледна точка на австрийските инвеститори, са липсата на квалифицирана работна ръка, недобрата инфраструктура, както и липсата на работна ръка като цяло – не само на квалифицирани кадри. Що се отнася до държавата, фирмите от Австрия, искат повече активност в борбата с корупцията, предвидимост в икономическата политика и да няма резки промени в нормативната база, обобщи г-жа Щрака.

Австрия се нарежда на второ място сред чуждестранните инвеститори у нас,а размерът на вложенията възлиза на 4,124 млрд. EUR (според данни на БНБ).

80% от австрийските фирми плащат или са готови да плащат заплати над средните в бранша, сочат още резултатите от проучването. За тази година се очаква търговският оборот на компаниите от Австрия да възлезе на около 2 млрд. евро, а през 2017 г. той е бил малко под тази стойност. През 2016 г. за пръв път е постигнат търговски баланс в полза на България.

Австрийски инвестиции в България има и в селското стопанство – в близост до Добрич е изградена свинеферма, произвежда се и фураж за животните. В производството на брашно от “София мел” също има вложения от Австрия. Една от големите вериги у нас – Billa, е с немска собственост, но марката е австрийска.

Един от отговорите на проблема с работната ръка е дуалното обучение. Към момента вече 200 ученици учат и участват в бизнес процесите благодарение на австрийските фирми, опериращи в страната, стана ясно от думите София Дамянова, мениджър проект дуално обучение. Пред “Агрозона” тя каза, че има ученици, които са въвлечени в дуално обучение в сферата на хранително-вкусовата промишленост. Това се случва благодарение на партньорство между Софийска гимназия по хранителни технологии и Billа. Чрез съвместната програма младите хора се обучават за технолози в ХВП. “Има голям интерес, през миналата година направихме цяла паралелка – 26 ученици.”, каза София Дамянова. За тази учебна година фирмата отново е заявила една паралелка. Учениците от 11. клас прекарват в практическо обучение 2 дни от седмицата, а когато станат 12. клас, практическите дни стават 3. За практиката си те получават и финансово възнаграждение – 90% от минималната работна заплата, пропорционално на отработеното време. В следствие на участието си в практическото обучение, младежите имат възможност да получат предложение за работа в Billa. Веднъж започнали работа, младите хора могат, при желание от тяхна страна, да се развиват йерархично, обясни София Дамянова. Практиката при дуалното обучение е в началото на учебната година фирмите партньори и учебното заведение да изготвят учебен план за нуждите на програмата, по който учениците усвояват уменията и знанията, необходими за дадената професия.

Очаквайте през февруари в списание “Агрозона” – детайлен поглед към проблема с работната ръка в селскостопанския сектор.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама