Земеделски стопани: И солените глоби няма да решат проблема с безстопанствените животни

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Който се занимава с животновъдство трябва да има отговорност, а промените в Закона за опазване на селскостопанското имущество са добре направени. Това е категоричното мнение на Бойков Синапов, председател на Съюза на животновъдите в България във връзка с предложените изменения, които предвиждат санкции за пуснати в нивите животни да понасят не само пастирите, но и собствениците на добичетата. „Не може да кажем, че като гледаме животни всичко ни е позволено, трябва да има правила. Не е тайна, че там където има унищожена продукция, това е резултат от навлизането на животни без стопани.“, коментира още той за „Агрозона“.

„Проблемът с пускането на безстопанствени животни продължава, нарушения има всеки ден“, сподели и Николай Димов, зам. председател на Асоциацията на земеделските производители в България, който обработва ниви в землището на община Болярово. В този район има много случаи на нарушения, а безстопанствеността продължава. Според него обаче сериозният размер на санкцията, която достига до 1000 лева при повторно нарушение, няма да е възпираща бариера пред нарушителите, защото глобите не се събират. „И 200, и 1000 лева да са – пак не ги плащат, правят се комисии, описват се щети, отива преписката в съда и глобата пада.“, сподели потърпевшият стопанин.

Искане: Съдбата на животното – в ръцете на пострадалия

Щетите са изключително големи и всичко идва от безхаберието на собствениците. Това коментира пред „Агрозона“ Станислав Стойнев, който обработва 5 хил. дка слънчоглед, пшеница и царевица в землищата на Горна Оряховица, Лясковец, Арбанаси, Козаревец и село Девино. „Имам такива проблеми всяка година. В повечето случаи животновъдите пускат животните си абсолютно безконтролно, те влизат в землищата и нанасят огромни щети“, казва Стойнев. „Нашите площи са големи и неоградени – влизат овце, кози, крави, всякакъв добитък. Най-лошото е, че няма закон, който да защити земеделците. Обръщал съм се към общината, полицията, съда и всеки вдига ръце, казвайки, че не може да направи нищо по въпроса. Нощно време някои стопани нарочно си пускат добитъка, защото знаят, че тогава няма кой да отиде по нивите. Миналата година само на едно поле щетите ми бяха 12 500 лева от подобни случаи“, оплаква се производителят.

Според него няма способ, с който да се задължат собствениците на животни да се грижат за тях. Предложението за солени глоби на самите стопани няма да проработи, смята Стойнев. „Как ще се докаже, че добитъкът е техен? Кой ще ги хване и констатира това? Единственият начин, който може да се приложи е не чрез глоби, а този на който са земите да може да прави каквото поиска с добитъка. Аз трябва да съм човекът, който ще решава съдбата на  животното, защото то е посегнало на моите пари и труд”.

И Банско против свободната паша

Свободно пашуващият добитък се оказа голям проблем и за община Банско. Миналият месец кметът Георги Икономов инициира промени в Закона за опазване на селскостопанското имущество. Според него сегашният е изключително остарял и трудно приложим, като не води до ефективни наказания на виновните стопани, които пускат свободно и без надзор животните си. “Законът трябва да бъде променен. Ще разчитаме и на подкрепа от депутатите в настоящия парламент. Когато са наложени санкции и глоби на хора, чиито животни са съсипали чужди земеделски земи, те обикновено се обжалват в съда и падат, защото нормите, които са записани в закона не са обективни, не са изчистени, за да може да се докаже конкретното нарушение”, смята Икономов.

Глобите да съответстват на щетите

Глобите за собствениците обаче трябва да съответстват на щетите, които селскостопанските животни нанасят на посевите. На практика предвидената санкция за стопани на селскостопански животни ще бъде пет пъти по-висока от тази, която понасят собствениците на домашни кучета при нарушаване например на Наредбата за придобиване, притежаване и отглеждане на домашни животни, която Столичния общински съвет прие през седмицата. За констатирани нарушения по тази наредба на нарушителите се налагат глоби от 20 лв., а при повторни нарушения до 200 лева, докато в Закона за опазване на селскостопанското имущество наказанието тръгва от 200 лева и достига хилядарка.

По-солени са глобите за кучета в община Пловдив. За стопаните, които не прибират екстрементите на домашните си любимци санкциите са от 200 до 500 лв, а когато кучето няма чип собственикът му се наказва с 200 лв. По 150 лв. се заплаща при липса на паспорт, както и ако животното не се разхожда на каишка. Ако не сте заплатили пък данък „куче“ пригответе се да се изръсите от 50 до 200 лв.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама