Гладни лисици нахлуха в Добрич

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Лисици нахлуха в квартал на Добрич. В квартал „Рилци” лисичите нападения вече са се превърнали в истинско бедствие, споделят живеещите там. Те обясняват, че хищниците се разхождат спокойно по уличите и вечер, и денем.

“Лисица пресече булеварда пред колата ми”, разказва един от тях. Друг споделя, че лисици на три пъти са изяли общо 15 кокошки и два петела от личното му стопанство.  Потърпевш обаче не е само той. „Разхождат се и през деня, като обикалят по дворовете”, посочва жител на квартала.

От много села в област Добрич има сигнали, съобщи председателя на Управителния съвет на Сдружение „Ловно-рибарско дружество“ в Добрич Илия Михайлов. Все по-често има сигнали за набези в дворове на къщи по селата. Заради снега те не могат да открият храна в горите и полетата. Затова хищниците търсят храна в необитаеми къщи и по дворовете, обясни Михайлов. Той разказа за случай отпреди две години, когато на гара Север в Добрич бясна лисица е нападнала дядо с внуче.

Михайлов обясни, че отстрелът на лисицата е разрешен. Това обаче може да става на не по-малко от 200 метра от населеното място.

Във връзка с подадения сигнал пък от Община Добрич съобщиха, че по време на провеждани обходи през есенния сезон от инспектори  при Община град Добрич и служители на Общински приют за безстопанствени животни- Община град Добрич в посочения в сигнала район не е констатирано наличие на бърлоги на лисици в населените терени. Районът граничи със земеделска земя и залесени терени, които би могло да са ареал на обитание на лисици, което е предпоставка за наличие на мигриращи лисици в населените места, съобщава topnovini.bg. Други фактори са размножителния период, който е през декември-януари, търсене на храна предвид усложнените климатични условия. Лисицата не е защитено животно и затова отстрелът и е разрешен, но съгласно Закон за лова и опазване на дивеча и Правилник за прилагането му не е позволено сглобяването и зареждането на ловното оръжие на разстояние по-малко от 200 метра от населено място. Забрана съществува и за залагане на капани. Единствен вариант в населено място е обезопасяване на помещенията, в които се отглеждат селскостопански животни, посочват от местната власт.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама