Кои екзотични овошки са най-подходящи за печеливш бизнес у нас

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Екзотичните овошки са хит в страната ни – смокини, нар, райска ябълки, лешници. Тези видове навлизат с все по-нарастващи темпове у нас – особено смокините. Това каза за „Агрозона“ проф. д-р Аргир Живондов от Института по овощарство в Пловдив. Наблюдава се и интерес към сортове, които допреди това не са се търсили. Искат се относително по-редките култури за страната ни. На първо място по този показател е смокинята.

nar

Оказва се, че екзотичните овошки имат две големи предимства – по-евтини са и продукцията им е екологично чиста. „Грижите за тях са по-евтини. Болести и неприятели по райската ябълка например почти няма, съответно тя не се и пръска. Същото се отнася и за смокинята и лешника. Това са култури много подходящи за биологично производство. Можем да ги определим като „бизнес растения“ – разходите са много по-малки. По-важното обаче е това, че на пазара се предлага много чиста продукция без пестициди.

dd24fd452f5314086d1c1f0893955a14

Екзотичните овошки се гледат основно в Южна България. Смокини, нарове и райски ябълки не могат да се отглеждат в Северна България, защото вероятността да измръзнат е много по-голяма там. Те са субтропични култури. Отглеждат се много в районите на Сандански, Петрич, Ивайловград, Свиленград и Тракийската низина. Вече има хора, които сериозно търсят смокини и нар за да направят големи насаждения.

По-екзотичните видове се засаждат на по-малки разстояния – средно 5 метра ред от ред най-много и 3 метра фиданка от фиданка в един и същи ред. pom-1_bТова е за смокини, нарове, лешници и дрян.

За тези редки култури все още не се предлага европейска помощ, но те са продаваеми и атрактивни. Дори и със собствени средства да се оглеждат те отново ще са достатъчно печеливши и изгодни за фермерите.

Четете още:

Основното пръскане по овошките през месеца е с бордолезов разтвор

Обновяваме касиса с всяка зимна резитба

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама