Делът на млечния подотрасъл в БДС е спаднал със 7,2%

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

За 10  годишния  период  от  присъединяване в ЕС, делът на млечния подотрасъл в БДС е спаднал от 16% на 8,8%. Причина е осезаемия спад във физическото производство на мляко, докато цените са се покачили за периода 2011-2014 г средно с 22% в сравнение с 2007-2010 г.

Българската цена на млякото за 10 годишния период от членство е само с 10% по-ниска от средната за ЕС, докато преди членството българската цена бе едва 50% от средната за ЕС.

Според CAPA средните изкупни цена за 2017 г. на кравето мляко ще бъдат около 0,58-0,60 лв, а при овчето мляко в рамките на 1,3 – 1,4 лв.л. Предвижданията на САРА за млечното говедовъдство и овцевъдство през 2017 г. е те да се запазят на нивата си досега, силно повлияни от публичното подпомагане.

4

Според данни на Млечната обсерватория към ЕК доставките на мляко в ЕС през годината намалява за шести пореден месец през ноември (с -3,7%). Според прогнозен млечен баланс на ЕК за 2017 г., производството ще остане под равнището от 2016 (поради намаление на стадото) през първото шестмесечие, а през второто е възможно доставките да се увеличат слабо с 0,5%.

5

Износът  на   млечни   продукти   от   ЕС   през изминалата година бе много динамичен, което доведе до ръст на цените, най-осезателен при маслото (+42 %). При износа на сирена бяха достигнати  обемите  преди  руското  ембарго. Китай остава най-големият пазар за потребителски продукти и за такива с добавена стойност.

5

Според доклад на ЕК за прилагане на Пакета за млякото, около 95% от изкупуваното мляко в ЕС е обхванато  от  някаква  форма  на  договорни споразумения, включително задължителни. В  ЕС към 2015 г. съществуват 260 организации на производителите, от които само една на производители на овче мляко.

6

В България нето в последните години се внасят около 35 хил. т. палмово масло, като не малка част от нея продължава да се използва и в млечната промишленост. Това продължава да поддържа опасенията за качеството на продуктите, които са смесени между млечни и немлечни суровини. Един от проблемите в политиката на подпомагане в българското земеделие и в частност на млечното производство е, че помощта за инвестиции е насочена преобладаващо към непроизводствени активи (техника, сгради, др.), докато производствените (животни, насадения) е минимална.

7

Капиталообразуването в българското земеделие от 2007 до 2015 година се е увеличило 3 пъти за непроизводствените активи и е намаляло с 50% при производствени инвестиции.

В света

Валутните курсове  са  изключително  важни  в  търговията, като силният щатски долар ще има позитивно въздействие върху конкурентоспосбността на износа на млечни продукти от ЕС в сравнение с основните конкуренти, като САЩ и Нова Зеландия.

ЕС възнамерява да започне преговори с Нова Зеландия по Споразумението за свободна търговия. Нова Зеландия и в момента има преференциална квота за внос на масло от 0,7 евро за кг., като преди 2015 г. внася в ЕС годишно средно около 34 хил.т.масло и това се промени след 2015 г., когато пазара се пренасити и цените паднаха.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама