Млечният отрасъл на Полша се променя в структурно отношение

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Преди влизането на Полша в Европейския съюз мандрите в страната бяха предимно малки и се управляваха от семейства. С членството в ЕС през 2004 г. се наблюдава структурна промяна на мандрите и те стават все по-големи и произвеждат все повече мляко. При това имат сериозни затруднения поради ниските цени на млякото на европейския пазар, пише schweizerbauer.de. Млекопроизводството е най-големият сектор в селското стопанство на страната.

До 2014 г. броят на малките мандри в страната намалява с 60% до 280 000, а броят на мандрите, в индустриалното производство се увеличават с 60% до 131 000. Средното количество произведено мляко е 80 000 кг годишно.

Структурната промяна обаче все още не е завършила, защото производствените структури в страната все още са по-малки в сравнение с тези в Западна Европа.

В централните, североизточните и южните региони на страната се намират малките ферми, а в западните са по-големите с над 200 крави и те доставят мляко в източната част на Германия.

Производството на мляко в Полша се увеличава с около 1% годишно. През 2015 г. то възлиза на 13,1 млн.т. Около 85% от продукцията отива за преработка, но през последните години този дял е по-голям заради добрите цени на млякото от около 0,33 евро/кг. броят на млечните крави в страната през 2015 г. е 2,4 млн., което е с 18% по-малко в сравнение с годината на придобиване на членство в ЕС. Средното количество добито мляко от 2004 г. насам се е увеличило с 30% до 5 300 кг.

Износът на млечни продукти от страната възлиза на 10,5 млн.т., предимно за ЕС. ембаргото върху вноса на агросотки от Запада в Русия обаче е голям проблем за млечната индустрия в страната, тъй като Русия е била най-големият пазар за сирене и извара.

Заради слабия световен пазар на млечни продукти и ниските цени на млякото през последната година стойността на млякото достигна 0,27 евро/кг, а през първите месеци на 2016 г. достигна 0,25 евро/кг. През 2014 г. и 2015 г. страната надвиши с 6%.своята квота за производство на мляко, поради което фермерите ще трябва да платят неустойки от 161,5 млн. евро до септември 2017 г.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама