Цените на твърдата пшеница в Италия се сринаха

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Зърнопроизводителите в Италия имат сериозни проблеми с ниските цени на зърното. През последните няколко седмици цената на твърдата пшеница пада и в момента е с 42% под стойността по същото време през 2015 г. и достига на нивото от преди 30 години. Земеделския министър на страната Колдирети подчерта сериозността на ситуацията в страната и обясни, че милиони хектари са изоставени, което застрашава производството на типични продукти като паста и хляб.

Спекулациите на банките са основна причина за ситуацията, каза Колдирети. Цените на земеделските стоки все повече не зависят от търсенето на пазара, каза той. В момента в страната килограм твърда пшеница се търгува за 18 евроцента, а хлебната достигна дори 16 евроцента, което е значително под производствените разходи. Същевременно цената на пастата се повиши с 500%.

Италия е водеща в производството на твърда пшеница в Европа. През последната година са засети около 1,3 млн.ха, а реколтата е 4,9 млн.т. Най-плодородните райони в страната са Апулия и Сицилия.

Министър Колдирети призова за среща с бранша, на която да бъде олсъдена кризисната ситуация в зърнения сектор. Той обяви, че ще бъдат предприети мерки в подкрепа на пазара и стопанствата. На първо място се създава работна комисия със задачата да подобри прозрачността при ценообразуването. Други мерки са насочени към укрепване на договорните отношения в земеделието, по-добър мениджмънт на качеството и развитие на възможности за избягване на риска при застраховане на земеделска продукция.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама