Липсват задълбочени изследвания за смъртността на пчелите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Все още липсва задълбочена научна работа, особено по проблема с високата смъртност при пчелите.  Това каза евродепутатът Мария Габриел, организатор на международната конференция „Пчелите се грижат за европейците. Европейците грижат ли се за пчелите?“, която се проведе в рамките на Европейската седмица на пчелите и опрашването в Брюксел. Основна задача на форума бе да бъде насочено внимание към пропуските в европейските политики с цел да се предложат конкретни инструменти за защита на пчелите и опрашителите. На събитието присъства и принцът на Монако Албер II, чиято фондация води активна борба за защита на дивите пчели, предават от пресслужбата на евродепутата.

Необходимо е постигането на действителна промяна на парадигмата в селското стопанство и насърчаване на европейска ангажираност с пчеларския сектор, защото по-високото ниво на безопасност на храните зависи именно от пчелите и опрашването. Мария Габриел наблегна също на необходимостта от обединяване за цялостен европейски подход към пчеларството въз основа на партньорство между секторните и междусекторни политики на ЕС.

Принцът на Монако също потвърди решаващата роля на научните знания за превенция на заболяванията при пчелите. „Здравето на пчелите е важно не само за нас, но и за бъдещите поколения. Днес трябва да гарантираме живота на пчелите, защото те гарантират биоразнообразието и продоволствената сигурност. Ние, хората, трябва да поемем нашата собствена отговорност – от това зависи собственото ни оцеляване“, предупреди Албер II. Той подчерта и необходимостта от намиране на дълготрайно решение по въпроса с неоникотиноидните пестициди и разработването на конкретни инструменти за обучение на пчеларите.

„Европейската седмица на пчелите и опрашването е символ на дълбоката ангажираност на група евродепутати, които работим усилено за отговор на предизвикателствата в пчеларския сектор.  Трябва да помним, че опрашителите носят ползи за европейското селско стопанство в размер на най-малко 22 милиарда евро годишно и осигуряват опрашването на 80% от културите. Опрашването е тих процес, дар от природата за човечеството – трябва да го ценим! Информираността за значението, което пчелите имат за човечеството, и включването им в по-широкия въпрос за опазване на биологичното разнообразие, изискват решително обединение на всички заинтересовани страни“, призова Мария Габриел.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама