Нов доклад посочва рисковете за европейското земеделие от сключването на ТТИП

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Търговското споразумение между ЕС и САЩ поставя под сериозен риск европейското земеделие. Това е основният извод от нов доклад, публикуван от За Земята на български език. Докладът “Предателството на фермерите в ЕС“ е преглед и анализ на проучванията, проведени в рамките на ЕС и САЩ относно въздействието на Трансатлантическото търговско и инвестиционно споразумение (ТТИП/TTIP).

ТТИП ще увеличи значително вноса от САЩ, докато за производителите от ЕС ползите ще са много по-малко, според авторите на доклада. Проучванията предвиждат спад до 0.8% на приноса на земеделието в БВП на ЕС, а за САЩ прогнозите са за увеличение с 1,9%, с което нетна търговска полза за американската страна ще бъде  над 4 милиарда евро.

Очакванията са това да доведе до силна конкуренция и по-ниски цени за много производители в ЕС, което ще застраши селскостопанските предприятия в цяла Европа, както и до отрицателни въздействия върху селските райони и интересите на потребителите. Според доклада, наличието на цели селскостопански сектори в ЕС, например производството на жито, царевица, маслодайни семена, пасищно говеждо месо, пилешко и др. ще бъдат изложени на риск от споразумението. Министерството на земеделието на САЩ прогнозира спад в цената, платена на европейските земеделски стопани във всяка категория храни.

Според доклада корпоративни лобита, както от САЩ, така и от Европа, настояват за по-голям достъп до общите селскостопанските пазари, като тези отвъд океана се фокусират специално към по-високите стандарти за безопасност на храните и хуманно отношение към животните в Европа. Дори и да се запазят стандартите в ЕС, увеличаването на вноса от САЩ ще се случи, като се гарантират огромни възможности за износ и печалби за хранителните корпорации и американските ферми за сметка на европейските селски стопани.

В доклада се подчертава, че интересите на потребителите и опазването на околната среда могат да пострадат също, тъй като и американските власти, и организациите на производителите открито призовават ЕС да отслаби правилата в такива области, като одобряването на ГМО храни, условията за безопасност на пестицидите и за забраните за употреба на хормони и патогенни измивания в производството на месо.

По отношение на ползите за селското стопанство на ЕС доклада предвижда те да бъдат ограничени до само няколко сектора (например производство на сирене), но дори и те са зависими от това дали САЩ ще отстъпят от нетарифните мерки, които  използва за ограничаване на търговията.

От За Земята съобщават, че ще изпратят доклада на Министерство на земеделието и храните, както и на селскостопанските организации, като се надяват да започне конструктивен диалог и оценка на въздействието, както на ТТИП, така и на споразумението с Канада (ВИТС/CETA) върху селското стопанство и развитието на селските райони в България.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама