Новите предизвикателства пред земеделския сектор и очакванията от Кампанията по директните плащания бяха сред основните въпроси, които бяха дискутирани по време на Бизнес форум „Фермата“, който събра представители на МЗХ, експерти и фермери.
В програмата на форума бе предвиден специален панел за дискусия с МЗХ по „Новости в системата за идентификация за земеделските парцели и ИСАК, слоеве, правни основания, допустимост“, но експерт от МЗХ не бе изпратен.
Това нагнети атмосферата сред аудиторията, в която имаше фермери от цялата страна, подготвени за дискусия с множество въпроси и казуси. Земеделците емоционално изразиха възмущението си към проявеното неуважение от страна на МЗХ в толкова важен момент от кампанията.
„Защо зам.-министър Грудев не изпрати експерти и кой ще понесе отговорността за забавянето на Кампанията?“, недоумяваха присъстващите.
Според браншовиците основното предизвикателство в момента пред всички фермери е Кампанията по директни плащания 2016г., защото към 22 март няма реален старт и активното заявяване. Традиционно е за страната ни този процес да изостава. Тази година новост е „географското правно основание“, но за сега няма необходимите технически условия в общинските служби активно да се „очертава“.
Земеделците са в неведение защо нямат информация, дали и с каква честота ще се правят познатите от 2015г. „импорти“ на правни основания в ИСАК. От бранша нямат представа изобщо къде нормативно са уредени тези „импорти“, каква е легалната процедура администрацията да ги уведомява, кога е последната актуализация и т.н.
Мария Стефанова от МЗХ представи анализ, в който администрацията отчита, че една от основните грешки, които земеделците допускат в Кампания 2015 г., е приключването на заявления преди последните актуализации. Негативните последствия от това са за сметка на фермерите, които не виждат дали администрацията е решила проблема окончателно.
Таня Дъбнишка от АЗПБ повдигна въпроса за друго важно предизвикателство – прилагането на новата мярка 10 „Агроекология и климат“. Тя припомни, че в самото начало на месец март министър Танева издаде заповед, с която бе спрян приемът по някои агроекологични дейности от мярката.
АЗПБ сигнализира за потенциални проблеми в прилагането още в началото на 2015 г. и към момента голямата част от фермерите, кандидатствали по тези направления през 2015 г., все още не са получили уведомителните си писма от ДФ“Земеделие“ за одобрение/неодобрение (при срок по наредба 30-и ноември 2015г.).
„В „стартиралата“ кампания 2016 г. фермерите не знаят дали вече втора поредна година да спазват доброволно поетите през 2015 г. агроекологични ангажименти, дали да ги заявяват и ще ги засегнат ли готвените промени по Наредба 7. Ние от АЗПБ още в началото на март приканихме министерството своевременно да внесе яснота и да гарантира предвидимост за фермерите, което към момента не се случва“, категорична бе Дъбнишка и добави:
„Колегите от НАЗ миналата седмица също обърнаха внимание на това. От есента на миналата година работим и по включването на новата агроекологична дейност в мярка 10, известна сред фермерите като „пчеларска мярка“. АЗПБ от самото начало дава резонни предложения и задава въпроси по спорните текстове, но форсираният процес от страна на администрацията сякаш се охлади. Явно има проблеми, за които обаче няма никаква информация и публичност от страна на администрацията, което от своя страна създава несигурност в агросектора“, завърши Дъбнишка.
Още по темата:
В надпреварата за 500 млн. евро по подмерки 4.1 и 4.2 ще успеят добрите „комбинатори“