Европейската комисия категорично отказва нов преходен период за българските кравеферми, които не могат да произведат отговарящо мляко. За сметка на това Брюксел смята, че няма никакъв проблем това мляко да се преработва на сирене и кашкавал, т.е. в дългозреещи продукти не по-малко от 45 дни. Това коментира зам. ресорният министър Цветан Димитров по време на заключителната за годината пресконференция на политическия кабинет на МЗХ днес.Н
Няма затваряне, няма глоби
Няма да има затваряне на ферми, нито пък мандрите или фермерите ще бъдат глобявани, ако предават неотговарящо краве мляко на преработвателите, категоричен бе Цветан Димитров. Припомняме, че става дума за най- малките фермери с по една и две крави, при които производството на мляко е семейно препитание. Терминът „отговарящо мляко” бе валиден само за кравето мляко в Общността, поради свърхпроизводството и квотната система. Такива изисквания нямаше за овче, биволско и козе. Сега след като квотите паднаха, на практика не е необходима допълнителна регулация, която да ограничи производството на бялата суровина. Но това не означава, че Агенцията по храните няма да следи за спазване на хигиенните норми, подчерта зам. министърът.
Цветан Димитров каза, че вече има нови тенденции в животновъдството, като повечето от бизнесът в сектора се преориентира към месодайно животновъдство.
Светлана Трифоновска