Петролната криза в Норвегия предизвика общество и политици да потърсят изход във ВЕИ. Голям процент от автомоблите в големите градове са електрически
Йорун Тонесен/жената на снимката/ и Туре Филбек работят за най- старата НПО в Норвегия „Норгес Вел”. В България бяха по повод открития ден в био животновъдната ферма в с. Добродан в Троянския Балкан. „Норгес Вел”е партньор заедно с „Биоселена” и Тракийския университет по проекта, финансиран от Норвежката програма за повишение на енергийната ефективност в българските ферми за получаване на топла вода.
Интервю на Светлана ТРИФОНОВСКА
– Госпожо Тонесен, господин Филбек, какъв е опитът на Норвегия по отношение на комбинираното производство на електричество в селското стопанство?
– В Норвегия имаме много системи на комбинирано производство на електроенергия, но истината е, че при нас елекритечството е много евтино .
– Защо?
Имаме много високопланински хидроцентрали, язовири и произвеждаме много ток. Но подобни инсталации като тези, по проекта за ефективен добив на топла вода имаме също.
– 25 хил. души са останали без работа за кратко време в Норвегия, как се справя страната с този проблем?
– Да, това е заради проблемите в петролната индустрия. Но това, което се говори и коментира в обществото и сред политиците, че Това, което се говори и коментира е че може да бъде подтик към „зелена” промяна, по- точно да потърсим възможности във ВЕИ. Норвегия би искала да стимулира тази зелена вълна в икономиката.
– Работите ли върху изобретяване и усъвършенстване на електрически коли?
– О, у нас, специално в големите градове много голям процент от автомобилите са електрически. Те могат да карат в последната лента
– Норвегия дава стимулиращ пример за преодоляване на трудностите. Вместо да мърморите, като южните народи, търсите заедно изход от кризите. Интересно е как се справяте с нахлуването на бежанци от Изток?
– Обсъждаме случващото се- граждани, политици, медии. Правителството излезе с програма за справяне на проблема с бежанците, защото няма как една от най- богатите страни в Европа каквато е Норвегия да откаже приема на бежанци. Освен това ние не сме така потърпевши каквато е Германия, например. На дневен ред са дискусиите как да се финансират идеите по отношение на този проблем.
– Откъде Норвегия ще вземе пари за бежанците?
– Вероятно част от финансирането ще се вземе от нашия стар петролов фонд, също така ще бъдат отделени средства от проектите и програмите, предназначени за други страни, просто те ще бъдат пренасочени в тази посока
– Средства, предназначени за партньорство по Норвежката програма, ще бъдат ли отклонени?
– Вероятно, тя също влиза в проектите за подпомагане на други страни.
– Какво бъдеще се предвиждат за бежанците- само подпомагане или интеграция в икономическия живот на страната?
– Това не е решено още.Обсъждат се нови закони, идеи за петгодишен временен престой в Норвегия и т.н.
– Как реагират обикновените хора, недоволстват ли?
– Както и в другите страни, има различни гледни точки, но при нас са малко бежанците, в Швеция и Германия са много повече. Освен това би било странно Норвегия, една от най- богатите страни да не приеме бежанци