14 сорта обикновена зимна пшеница представя ДЗИ край Генерал Тошево на селскостопанското изложение в Добрич

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Тази година Добруджанският земеделски институт (ДЗИ) край град Генерал Тошево представя на Международното специализирано изложение „Селското стопанство и всичко за него” в Добрич 14 сорта обикновена зимна пшеница, 5 сорта тритикале и един сорт ечемик. Това съобщи доц. Иван Киряков, директор на института, за радио „Фокус” – Варна.

„От селекцията, която предлагаме, това са два нови сорта – „Калина” и „Киара”, които миналата година бяха предоставени на малки площи. Чувам, че резултатите са много добри. Сравнително нова селекция е „Драгана”. Останалите сортове земеделските производители ги познават. Има много голям интерес към сорта „Лазарка” в момента. Този сорт започва да набира скорост, както се казва”, посочи специалистът. По думите му, основно при търсенето на сортове интересът е към добивите.

„Но самата ситуация на пазара в момента в България е такава, тъй като по-ниско качествената пшеница има цена около 290-310 лева за тон. Докато качествената 320-350 лева за тон. Т.е. разликата между първокачествена пшеница и второкачествена, тъй наречената фуражна, е много малка, поради което земеделските производители основно търсят добиви и сравнително по-малко интерес има към качествената пшеница. Резултатите от тазгодишната жътвена кампания са много добри. Имаше малко дъждове в точно определен момент. Така добивите варират между 650-750, някои полета изкарват 800 кг/дка от нашата селекция и от западната селекция. За Добричка област спокойно можем да кажем, че средният добив е около 650 кг/дка. Това, което институтът предлага в момента на „Добрички панаир”, ще предложим есента на земеделските стопани. Това са сортовете, които ние предлагаме.”, казва доц. Иван Киряков.

Той има една препоръка към земеделските производители: “Колкото и добър резултат да дава западната селекция, на всяка цена трябва поне 50% от обработваемите площи, които са заети от зърнено-житни култури, да бъдат покрити с българска селекция. Многократно сме го заявявали, че българската селекция е правена при нашите условия, отговаря на нашите климатични условия. Година с година не съвпада. Нека да не рискуват на 100% на западна селекция, тъй като не знаем каква ще бъде зимата и каква ще бъде следващата пролет”.

Тазгодишните семена, произведени в ДЗИ, ще бъдат в размер около 1500 тона от разработените и признати 14 сорта пшеница. Цената за тазгодишна реколта за базови семена е 980 лв. От миналата година институтът разполага с малко базови семена, които са с много добра кълняемост, но предпочитанието е да бъде свалена цената, поради което нейният размер ще бъде 650 лв. Цената на тритикалето ще бъде 800 лв. за тазгодишна реколта като базови семена. А миналогодишните ще бъдат на цена 600-650 лв.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама