От пет на три години пада мониторингът за малките и средни предприятия след изпълнение на проектите
Приемът на проектите за земеделска техника, СМР и трайни насаждения по подмярка 4.1 на ПРСР ще започне в първия ден след Великден. Решението е на Работната група по ПРСР, която е заседавала снощи до 22 ч в МЗХ. Това съобщи на Агрозона Таня Дъбнишка, експерт към АЗПБ , като участник в заседанието. Тя уточни, че отлагането на приема от началото на април след празниците е по настояване на агробизнеса, за да имат технологично време фермерите да направят качествени проекти. В заповедта на МЗХ ще бъде посочени сроковете за прием, като за земеделска техника то ще е пет седмици, за СМР и трайни насаждения 8 седмици.
Само 3 години мониторинг, а не 5
Като революционно Дъбнишка определи постигнатото съгласие между бизнеса и администрацията, мониторингът след изпълнение на проектите да падне от 5 на 3 години за малките и средни предприятия, нещо, което позволява Еврорегламентът. През тези три години фермерите са длъжни да спазват поетите ангажименти по проектите. По този начин пък ще се намалят и разходите на администрацията за мониторинг и контрол, е логиката на промяната спрямо предишната ПРСР, обясни Дъбнишка.
Решенията на Комитета по наблюдение влизат в наредбата по мярката
Решенията на Комитета по наблюдение за критерийте по оценка на проектите влизат в наредбата за инвестиционната мярка./За тях Агрозона писа в началото на седмицата б.а./ Предстои да минат през правен отдел на МЗХ и след това ще бъдат публикувани в Държавен вестник.
Без колективни инвестиции и интегрирани проекти
Предстоящият прием обаче няма да включва проекти с колективни инвестиции и интегрирани проекти, поради липса на технологично време, съобщи Дъбнишка.
Точки за енергийна ефективност
Точките за проектите за енергийна ефективност трябва да бъдат доказани с енергиен одит на стопанствата, а за инвестиции в иновации ще се доказват с патент от патентното ведомство за съответната иновация или патентован полезен модел, е решението на работната групата, според Дъбнишка.
Светлана Трифоновска