Производството на соя в Европа е в стагнация

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Реколтата на соя в ЕС през 2014 г. се очаква да достигне 1.3 млн. тона., което представлява 4% от количеството, което ще се търси на пазарите в Европа. Въпреки това количеството е най-голямото от 2006 г. насам. Според експерти, добивите на соя в дългосрочен план и размера на засетите със соя площи няма да се увеличат значително, предава agrarheute.de.

През 2014 г. в Европа са били засети около 0.507 млн. ха соя, което представлява увеличение от 8% спрямо предходната година.

Италия е най-големият производител на културата с дял от 45% от производството в ЕС. С голяма разлика след нея се нареждат Румъния, Хърватия и Франция с дялове от 10% до 14%. Нито един от тези производители обаче не дава сигнали, че възнамерява да увеличи площите с културата, дори при положение, че някои от тези държави участват в инициативата на ЕС Дунавска соя за засяване на соя, която не е ГМО.

Соевият шрот идва от Аржентина и Бразилия

Според оценка на Европейската комисия през тази стопанска година в ЕС ще бъдат внесени около 12.6 млн.т. соя за добив на соев шрот и масло. Освен това ще бъдат внесени около 18.9 млн. т. соев шрот. Потреблението се очаква да бъде 28.2 млн. соев шрот и 3.8 млн. т. соево масло.

Най-важните износители на соя за Европа през последната стопанска година са били Бразилия с пазарен дял от 44%, САЩ с 27% и Парагвай с 12%. Най-големите вносители са Испания, Нидерландия и Германия.

Повече от 40% от соевия шрот, който се внася в Ес идва от Аржентина. Най-големите вносители са Нидерландия, Франция, Испания и Италия.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама