Очаква се актуализация на бюджета за предплащане на ваксини за “син език”

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

От датата на първия случай на “син език” на остров Пелопонес в Гърция на 29.05.2014 г. до датата на първия лабораторно засечен случай у нас – в с. Мандрица на 04.07.2014 г., се е провеждал постоянен мониторинг на южната ни граница, увери проф. Пламен Моллов, изпълнителен директор на БАБХ, по време на пресконференция в НДК днес. През юни болестта не се е проявила у нас. На 4-и юли, в деня на констатиране на заболяването, у нас е свикано и първо заседание на Национален кризисен щаб. На 19-и юли БАБХ е поискала 800 хил. лв да бъдат отпуснати за борба със заболяването, а Министерски съвет е одобрил 450 хил. лв на 31-и юли като средствата са били предимно за дезинфекция. Моллов посочи, че това забавяне не е било фатално.

Той каза, че е необходимо да има Гаранционен фонд с наличност поне 2-3 млн. лв, който да позволи бърза реакция при извънредни ситуации. По думите му в Италия и Испания все още има “син език”, а Германия, Белгия и Холандия са успели да се оттърват от заболяването. Европейската комисия е определила ваксинацията като единствен начин за преодоляване на заразата.

В Европа има само една компания, която да произвежда ваксини за серотип 4, който е серотипът (от общо 24), регистриран у нас. Министерски съвет вече е одобрил, но под условие при актуализация на бюджета, отпускането на 2 263 800 лв за предплащане изработката на ваксините. Това е половината от стойността им. Изпълнителният директор на БАБХ посочи, че в ЕС е приет регламент на 1-и юли тази година, че ще се компенсират 75% от сумите за ваксината. В момента страната ни се опитва да привлече и другите балкански страни и в контекста на форсмажорно обстоятелство за ЕС  да бъдат възвърнати изцяло средствата за ваксината, каза Моллов.

По думите му у нас заболяването се е разпространило със скорост 70 км/седмично, което е по-бързо от средно статистическата скорост, отбелязана в “дебели книги”.

Изпълнителният директор посочи, че конфликтът с частните ветеринари също не е фактор за разпространение на болестта. По думите му БАБХ е приела да работи с приблизително 10 млн. по-малко по профилактичната програма тази година и така е спестила на държавата 9,8 млн. лв.

По повод отказа на два екарисажа в Шумен да работят от първи ноември заради  неизплатени суми, Моллов каза, че средствата се дължат от МЗХ и че многократно е сигнализирал за ситуацията министерството. Като алтернативна опция при спиране работата на екарисажите директорът на БАБХ посочи загробване, за което обаче ще търпим санкции от ЕС.

От “син език” е нас са умрели 26 195 овце, 368 говеда и 208 кози.

Анета Стефанова

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама