Износът на България за Европейския съюз тази година се увеличава с 3.6% спрямо същия период на предходната година

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Износът на България за ЕС се увеличава с 3.6% спрямо същия период на предходната година. Това сочат данните на Националния статистически институт (НСИ) за периода януари – юли 2014 г. Износът за тази година е в размер на 15.2 млрд. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които формират 72.3% от износа за държавите – членки на ЕС.

През юли 2014 г. износът за ЕС се увеличава със 7.5% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2.6 млрд. лева. Външнотърговското салдо на България с ЕС през периода януари – юли 2014 г. е отрицателно и е на стойност 2 445.7 млн. лева.

При износа на България за ЕС, разпределен според Стандартната външнотърговска класификация, през първите седем месеца на 2014 г. в сравнение със същия период на 2013 г. най-голям ръст е отбелязан в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход” (32.0%). Най-голям спад се наблюдава в секторите „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн” (22.1%) и „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (11.9%).При вноса от ЕС най-голямо процентно увеличение (9.2%) е отчетено в сектор „Разнообразни готови продукти, н.д.”, а най-голямо намаление (14.1%) се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход”.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама