Над 15 земеделски НПО ще представят в писмо до идеолога на новата програма Явор Гечев възражения и препоръки
Над 15 земеделски браншови организации, с представителство в Тематичната работна група/ТРГ/ по ПРСР заровиха „томахавката на войната” и се обединиха с общи предложения по новата програма. Това стана по-рано днес на форум с домакини НАЗ, БАТА и БАКЕТ по време на Агра 2014 в Пловдив. Сензационно и за самите участници над 3 часа представителите на различните НПО, включващи организации на малки, средни и най- големи агробизнесмени излагаха тези, недоволства и предложения с изненадваща и за самите тях цивилизованост.По време на дискусиите в залата не се чу нито една обидна дума, нападка, викове, и заплахи, каквато е обичайната атмосфера в последните години на подобни събития. В обсъждането участваха АЗПБ, БАСЗ, биопроизводители, представители на младите фермери, оранжерийните зеленчукопроизводители и др.
Има много текстове в новата ПРСР, които са резултат от политическо решение, с цел печелене на електорат, направи оценка на програмния документ Радослав Христов от НАЗ. Според председателят на АЗПБ Венцислав Върбанов обаче, няма нищо лошо в политическите решения, защото не трябва да забравяме, че следващият, който дойде не знаем какво ще иска, мотивира се той. Затова нека излезем с общи предложения по новата ОСП след това обсъждане, предложи Върбанов. Идеята бе приета, а документът ще бъде систематизиран от изпълнителния директор на НАЗ Наталия Тодорова. Преди да бъде изпратен до Явор Гечев, ще бъде съгласуван с участниците.
Обединени към Копа и Коджека
Показахме, че можем да работим заедно без да се противопоставяме и да намираме приемливи решения за всички, затова предлагам в следващите месеци да се обединим в обща представителна земеделска платформа и да вървим заедно към членство на най-влиятелната земеделска организация в ЕС Копа и Коджека, въодушевен предложи Ангел Вукодинов от НАЗ.
Какво искат браншовиците за новата ОСП
Сред основните искания на агробизнеса по новата ОСП са да се направи корекция на формулировката по отношение на колективните инвестиции. Според Борислав Николов от БАСЗ при колективните инвестиции по мярка 4 на новата ПРСР е необходимо да се намали прагът на участващите производители съответно на 4 и 7 от 10 минимум и 20 максимум, защото това е непосилно като условие за изпълненние от земеделците. Според търговците на земеделската техника преливането на средства трябва да стане от втори към първи стълб, защото това е най- лесният начин за земеделците да усвояват средства. Радослав Христов изрази мнение, че по общинската мярка субсидията трябва да е под 100%, защото така общините ще вземат решения за разумни инвестиции. Биопроизводителите възроптаха срещу това, че подпомагането за черупкови е твърде ограничено, а напълно вероятно ще бъде елиминирано и др.
Светлана Трифоновска