Големите градове влияят на климата в радиус от хиляди километри

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Топлината, отделяна от големите градове, променя на локално ниво въздушните течения и може да повлияе на температурата в региони, разположени на хиляди километри разстояние. Това изненадващо откритие е установено от американско изследване, цитирано от БТА.

Проучването е дело на учени от Калифорнийския университет в Сан Диего и на колегите им университета във Флорида, в сътрудничество с Националния център за атмосферни изследвания на САЩ. То е на път да разгадае една климатична енигма – защо в някои региони от Северното полукълбо се наблюдават по-топли зими от тези на компютърните климатични прогнози. Мегаполисите освобождават големи количества топлина чрез транспортната си инфраструктура, чрез сградите и отоплението им. Американските изследователи използваха компютърни модели за изучаването на тази “изгубена” топлина, която не въздейства само върху жителите на дадения град. Отделяната топлина се присъединява към струйните въздушни течения и увеличава техния поток. Тези течения пренасят топлината в много отдалечени региони, където могат да повишат температурите с 1 градус по Целзий. Използваните модели свидетелстват за затопляне през зимата в обширни региони в северната част на Канада, на Аляска и на Северен Китай.

В Европа при промяната на атмосферните течения се наблюдава обратен ефект, като локално се изстудяват някои региони през есента. Но мегаполисите не влияят съществено върху глобалното затопляне, като средно то е оценено на 0,01 градуса по Целзий, пише агенцията.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама