80 евро на ден ще трябва да извадят ловците, ако искат да участват в групов лов на дива свиня с организатор, който познава района. Това става ясно от заповед на земеделския министър Десислава Танева, предава “Труд”. С нея се определят минималните цени за ловен туризъм за времето от 1 март 2015 г. до 29 февруари 2016 г., които трябва да предлагат държавните горски предприятия.
Ловът на същия дивеч, но без организатор, ще струва по 30 евро на ловец. Таксите се запазват на нивото от м.г., посочи пред „Труд” аграрният зам.-министър Георги Костов.
По принцип наемането на ловен водач за какъвто и да е дивеч ще се таксува от държавата с поне 50 евро на ден. 15 евро пък ще струва на ловците наемането на носач на багаж и оръжие.
Предлага се и екстра: наемане на ловно куче. За него ще се събира такса от поне 10 евро на ден. Ако ловците си имат куче, могат да ползват от държавата пансион за него срещу 15 евро на ден. Наемане на джип ще струва 50 евро на ден. За мераклиите фотографи държавата ще предлага услуга фотолов с водач срещу 20 евро на ден.
Нощувка и закуска за ловец в ловна резиденция в единична стая ще струва поне 50 евро, а в двойна – 60 евро. Добавяне на обяд и вечеря е още 40 евро и така олинклузивът става 100 евро. В тази цена освен храна се включват и топли и безалкохолни напитки. Нощувка със закуска за двама в ловен дом ще струва 50 евро, а в ловна хижа – 30 евро.
Придружителите на ловците заплащат пълния размер на пансиона. За деца до 7 г. са безплатни нощувка и храна. За деца от 7 до 14 години се заплаща 50% от парите за възрастен. Цените в заповедта на агроминистъра са минимални и шефовете на съответните горски и ловни стопанства могат да определят и по-високи, ако те са одобрени от директора на съответното горско предприятие.
Годишно приходите от ловен туризъм за държавата са около 4,5 млн. лв., показват данните на агроведомството.