8 нови хибрида представя Институтът по царевицата през 2024 г.

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В Кнежа през тази година поставят акцент на разработката на хибриди за производство на биогаз

8 нови хибрида царевица представят през 2024 г. от Института по царевицата в Кнежа, съобщават от Селскостопанска академия. 3 от хибридите с подобрено качество на зърното, селекция на Институт по царевицата – Кнежа, бяха признати от Изпълнителна агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол през 2023г. Те са подходящи за технологична преработка в мелничарската промишленост, а други 3 са силажен тип с по-висок процент протеин в зърното (13-14%) и с високо съдържание на мазнини, което ги прави подходящи, както за животновъдството, така и за получаване на царевично масло. Последните два хибрида – Kneja Sweet 1 и Kneja Pop 1, захарен и пуклив хибрид за директна консумация, ще бъдат предложени в търговската мрежа, целта – да се стигне с тях непосредствено и до българската трапеза.

Повишаването на заболевамостта от непоносимост към пшеничен глутен в световен мащаб и у нас предизвика търсене и съответно предлагане на зърнени продукти, които заместват пшеничния глутенов компонент с несъдъръжащи такъв, като царевичен, овесен, ечемичен и др.

„Последните ни разработки са насочени към създаване на екструдати на база царевица, отличаващи се с подобрена сензорика, вкусови качества и желана текстура, наподобяващи качествата на традиционните хлебни и сладкарски изделия на база пшенични брашна, но елиминиращи вредата от тях. По този проект като партньор беше привлечен Университет по хранителни технологии – Пловдив, където се извършват обстойни анализи за дълбочинно оползотворяване на зърното при производство на нишестета и брашна в мелничарската промишленост. Създават се и диетични компоненти, заместващи пшеничния глутен и особено захарите, за чиито вреди се говори много. В захарните типове хибриди, над които работим, захарозата е заменена с водоразтворими полизахариди, а зърното е обогатено с каротеноиди и полифеноли, които действат като оксиданти и регулатори на човешката имунна система за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания, рак и свързани с възрастта заболявания.“, коментират от Института по царевицата.

Голяма част от работата по този нов проект на Института по царевицата – Кнежа е насочена и към създаване на царевични хибриди, подходящи за производство на биогаз, но признаването им предстои през 2024 година.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА