Вносът от Румъния също е с 220% повече
Средно с 246% е нараснал вносът на яйца от кокошки за консумация в България през периода януари-април в сравнение със същия период на 2023 година.
Най-голям ръст се отчита при вноса от трети страни, а именно от Украйна със 739%. Вносът от Румъния също надвишава с 220% този, генериран в същия период на 2023 година. Регистрира се ръст и на вносът на яйца от Полша с 49,3% на годишна база.
По отношение на износа на яйца от кокошки в периода януари април 24-та са изнесени по-малко пресни яйца с черупка в сравнение със същия период на 2023 година.
През тази година България е увеличила износ на към Кипър на яйца от кокошки за консумация с черупка с 461%.
В раздел други също се отчита увеличение с 346% за периода януари-април 2024, спрямо 2023 година.Освен това ръст има и в износа на яйца за Швейцария с 29,8%.
Намалява износът към страните от ЕС
За сметка на това износът към други страни като Австрия, Полша, Нидерландия, Румъния, Германия, Гърци и Обединеното кралство намалява с между 100 и 41,5%.
Цената на едро на яйца се повишава на седмична база с 0,3% и с 4,2% на месечна база. Въпреки това на годишна база цената остава с 6,3% по-ниска.
По отношение на цените на дребно в края на юли брой яйце се търгува за 49 стотинки, като няма никакво изменение на седмична, месечна или годишна база.
България е на предпоследно място по отношение на средните цени от опаковъчни центрове в Европейския съюз през юни. Зад нас остава само Литва.
ЕС въведе квоти за внос на захар и яйца от Украйна
Важно е обаче да се отбележи, че в началото на юли 2024 г. ЕК обяви, че яйцата вече няма да бъдат освободени от мита и квоти, тъй като надвишават тавана, определен в регламента за търговските облаги за Киев.