70% от храната, която консумира човечеството, е плод на опрашващата дейност на пчелите

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Г-жа Михова съветва колегите си да работят с любов

Истината в успеха на един пчелар е пашата. Това сподели с нас Недялка Михова. Тя се занимава с пчели от 94 г. и спечели приза „Пчелар на годината” на последното издание на специализираното изложение „Пчеломания”, което се проведе в края на месец март в Добрич.

От нея научихме още, че времето в момента е прекалено студено, за да отделят растенията нектар. Това се случва при температури над 18-20 градуса, като при вишната нектар се отделя и при 8°C.

Собствено производство на пчелни майки      

Заради  тежката зима семейство Михови е загубило около 10% от пчелините си. Една от основните причини за това е фактът, че пчелите не са успели да се облетят заради дълго задържалите се ниски температури. Облитането представлява освобождаване на червото от хранителни остатъци и се случва при температури над 8 °C. Г-жа Михова възнамерява да възстанови щетите чрез собствено производството на майки, като миналата година успешно е създала над 20 посредством пренасяне на личинка. Останалите пчелни семейства са преживели зимата благодарение на постоянните грижи и доброто подхранване с кърмова маса, изразяващо се в пити с мед, поръсени с пудра захар.

Защо изчезват пчелите?

Известно е, че пчелите изчезват в световен мащаб. Учените все още не са единодушни каква е причината за този феномен, наречен „синдром на празния кошер”. Интересното при него е, че се случва противно на биологията на пчелите. Те си оставят храната, меда и поколението, което противоречи на силния им инстинкт за събиране и отглеждане. Дори пчели от други семейства не влизат в изоставените кошери, въпреки че те са пълни с мед. Част от възможните причини за това мистериозно явление са: израелски вирус; нискочестотните вълнения на мобилните оператори; пестициди, известни като неоникотиноиди; вароатозата, причинена от акари, както и много други все още неустановени и неизвестни заболявания, които са в резултат от недобросъвестната дейност на човека. В последно време усилено се говори и пише, че пчелите преминават в друго измерение. Ясно е, че причините за това повсеместно явление са комплексни и все още неясни, но е важно да знаем, че 70% от храната, която консумира човечеството, е плод от опрашващата дейност на пчелите. Добре е да се замислим, че без тях сме обречени. Айнщайн е казал, че 4 години след като изчезнат пчелите ще изчезне и човечеството. Баба Ванга предрича същото в словата си.

Пръскането с препарати – бич за пчеларите

Друг проблем пред пчеларите е третирането на културите с препарати. По принцип има регламенти и ясни наредби, но в много случаи те не се спазват. По правило растенията се пръскат след 18:00 ч. вечер и до 10:00 ч. сутрин. Това е в противовес с естествения цикъл на пчелите, които излизат на паша още в 06:00 ч. сутрин, когато времето е хубаво. Освен това не се пръска с първоначално обявените препарати или не се спазват установените часове.

Добивите се увеличават с 30 до 90% при опрашване от пчели.

Г-жа Михова подчерта този факт и изрази надежда, че земеделските производители ще го оценят и ще започнат да се възползват по-често от него. Тя с радост съобщи, че за първа година земеделски стопанин е изявил желание да използва нейните пчели в тази насока.

Медът е готов продукт, но защо се преработва?

Изкупните цени са обидно ниски. Г-жа Михова се пита защо медът се изкупува от преработватели, след като това е готов за консумация продукт? Освен това изниква въпросът към кого са насочени европейските програми: към пчеларите или към производителите на кошери, майки и отводки? Тя говори още за липсата на пчеларско лоби при вземането на важни решения, нездравите интереси при застраховането, комерсиализацията, зависимостта на добивите от времето и грижите, за качествата на меда и другите пчелни продукти, за оптималните параметри при паша и много други любопитни и интересни теми от света на пчелите. За тях ще научите в следващия брой на списание Агрозона, където ще бъде поместено цялото интервю с г-жа Михова.

Георги Джендов

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА