7 храни, които се фалшифицират най- лесно

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Храните, които сме свикнали да виждаме на масата, понякога може да не са това, което смятаме, че са. Причината – фалшифицират се. Ето кои са най-често подправяните от тях и как да ги избегнете, споделя burgasinfo.

Мляно кафе

Смляното кафе може да съдържа печен и нарязан ечемик, пшеница и соя. За да намалят производствените разходи, компаниите дори добавят смлян дървен материал. За да избегнете консумацията на дърво, купете кафе на зърна и го смелете вкъщи, така ще бъдете сигурни какво точно пиете, а и кафето ви ще има по- добър аромат и вкус.

Сок от нар

На опаковката може да има информация, че ще консумирате 100% сок от нар, но често се добавя и по-евтин ябълков сок или просто вода. Затова четете внимателно етикета със състава и обърнете внимание на пропорцията на сока от нар.

Зехтин

Когато купувате бутилка скъп зехтин, имайте предвид, че в него може да има примеси с по-евтино царевично, палмово или соево масло. Налейте малко масло в чаша и го приберете в хладилника. Истинският зехтин образува утайка.

банка, залог, Agrozona.bg

Сирене пармезан

Един от лидерите на пазара на фалшиви храни. Това сирене може да съдържа около 10% дървени стърготини. Смес от по-евтини сирена може да се представи и като пармезан. За да избегнете това се препоръчва да купувате цяло парче сирене, вместо настърган пармезан и все пак внимателно четете състава на етикета.

Пчелен мед

Що се отнася до фалшифицирането на мед, човешкото въображение няма граници. Най-често се разрежда със сиропи с високо съдържание на фруктоза. Прочетете изискванията за съхранение. Естественият мед е на практика вечен и няма защо да се съхранява в хладилник или да има посочен срок на годност.

Суши

Ако сушито, което купувате ви се струва съмнително евтино, то рибата, с която се прави, най-вероятно не е сьомга. В повечето случаи, когато поръчвате суши с определен вид риба, получавате по-евтин вариант. Затова или вижте пред вас как се прави или поръчайте риба под формата на стек или филе.

Ориз

Смята се, че има фалшификации на ориз – нишесте, смесено с пластмаса. Зърната са подобни на ориза и дори миришат по същия начин. Фалшивият ориз не потъва във вода и гори като пластмаса. Когато купувате, обърнете внимание на производителя и се доверявайте само на тествани марки.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА