7.6 млн. лева са изплатени по ОП „Рибарство” за първите шест месеца на 2013 г.

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

По повод отпуснатите субсидии по Оперативната програма за развитие на сектор „Рибарство”  Светлана Железова, главен експерт в дирекция „Рибарство и аквакултури” в Държавен фонд „Земеделие”, съобщи, че за първите шест месеца на 2013 г. са платени 7.6 млн. лв. Това предаде ИА “Фокус”.

Отпуснатите през юли 1.6 млн. лв. са предимно за извършване на производствени инвестиции в аквакултурата, които се финансират по мярка 2.1 от ОПРСР. Първият бенефициент ще изгради рибовъдна ферма за изкуствено отглеждане на потомства от есетрови риби в община Мизия. Вторият ще създаде мидена ферма в залива на гр. Равда. По този проект са купени колекторни линии за култивиране на черна мида, сигнална инфраструктура и сервизен плавателен съд. Третият проект е за реконструиране на рибовъдна база в гр. Левски. Със субсидията ще бъде изградено ново басейново рибовъдно стопанство за отглеждане на американска (дъгова) пъстърва. Трите проекта получиха общо 1 259 618 лв. Фонд „Земеделие” изплати и премии на собственици на кораби за постоянно прекратяване на стопански риболов в акваторията на Черно море – общо 368 554 лв.

Железова обясни, че мярка 2.1 – „Производствени инвестиции в аквакултурата” финансира изграждането на нови стопанства за аквакултури и зарибителен материал, както и разширяването, оборудването и модернизирането на вече съществуващи басейнови, садкови стопанства, съоръжения за водорасли, т.н. Целта е да се подобрят условията на труд и хигиена и качеството на продукцията, както и да се постигне по-добро опазване на околната среда. Средства се отпускат за купуване на оборудване за развъждане и отглеждане на риба и други водни организми и предпазване на стопанствата от хищници (птици, видри, рапани), за реконструкция на пречиствателни съоръжения за отпадни води, обучение на персонала на фермата и др.

Най-изразен е интересът към изграждането и реконструкцията на садкови стопанства в язовири, както и на басейнови стопанства за аквакултура. Сред по-интересните проекти са този за садкова ферма за отглеждането на пъстърва по супер интензивна технология. Тя има огромни предимства пред класическата технология за отглеждане на пъстърва в бетонни или землени басейни. Програмата финансира и реконструкцията на язовир в село Кардам, който се използва за отглеждане на европейски сом и толстолоб. Язовирното дъно беше почистено, а изградената система от развъдници под язовирната стена е с три изпускатели. Друга интересна инвестиция беше извършена в с. Славеево, община Добричка, където са създадени 24 басейна за отглеждане на риба и 5 басейна за отглеждане на подрастващи, както и система за производство на кислород от атмосферен въздух. Фермата използва термална помпа-вода, за да отоплява и охлажда фермата, а 24 слънчеви колектора топлят водата в басейните. Много мидени полета по Черноморието също получиха финансиране.

Процентът на самоучастие по различните мерки зависи от това дали те са инвестиционни, или имат компенсаторен характер. Например мярка 2.1 е инвестиционна и субсидията покрива до 60% от размера на инвестицията. От тях 75% са европейски средства и 25% – доплащане от държавния бюджет. Един инвестиционен проект не може да получи повече от 7 млн. евро. Мярка 1.1 – „Публична помощ за постоянно прекратяване на риболовни дейности” е компенсаторна и безвъзмездната помощ е до 100% от размера на изчислените премии. От тях 85% са европейски средства, а 15% – доплащане от държавния бюджет.

 В момента няма прием по мярка 2.1 – „Производствени инвестиции в аквакултурата”. Той е открит за мерки 2.3., 2.4. и 2.5 от Ос 2 – за опазване на здравето на потребителя и животните и за риболов във вътрешни водоеми. Приемат се документи и по мерки 1.1. и 1.3. от Ос 1 – за постоянно прекратяване на риболовни дейности, инвестиции на борда на риболовните кораби и селективност. Всички срокове се обявяват на страницата на ОПРСР – http://oprsr.government.bg и на общодостъпно място в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и нейните териториални звена 15 работни дни преди началото и 20 работни дни преди края на приемите.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА