65 юници „Холщайн“ влизат в академичното стопанство на Тракийски университет

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Общо 65 нови юници от породата „Холщайн“ ще обогатят учебно-опитното стопанство при Академичния технологичен комплекс (АТК) на Тракийски университет. Това съобщи Невена Димитрова, експерт “Връзки с обществеността” на висшето учебно заведение. Комплексът е обслужващо звено към университета и неговото основно предназначение е подпомагане на учебния процес и осигуряване на адекватни условия за практическото обучение на студентите, за научно-изследователска и научно-производствени дейности, внедряване научни постижения, предаде БТА.

Предстои изграждане на модерна роботизирана ферма

„Юниците са специално закупени за модерната роботизирана ферма, която престои да бъде изградена в най-кратки срокове. Новото съоръжение ще отговаря на най-високите технологични стандарти – посредством компютъризирана система ще бъдат напълно автоматизирани процеси като доене, следене на показателите на издоеното мляко, както и на основните физиологични показатели на отглежданите животни. Изграждането на фермата, както и закупуването на новите крави е изключително важно, тъй като тук се провеждат практическите занятия на учащите в две от най-старите структури на Тракийски университет –  Аграрния и Ветеринарно-медицинския факултети. Наша отговорност е да осигурим най-съвременни и адекватни условия за практическо обучение на бъдещите аграрни и ветеринарни специалисти, а това няма как да се случи без модерно учебно-опитно стопанство”, разказа д-р Емил Димитров, директорът на АТК.

С придобиването на новите юници, стадото на стопанството от едри преживни животни, което до момента е наброявало над 400 животни, ще се увеличи. В резултат на това се очаква да нарасне и почти двойно обемът на млеконадоя, който понастоящем е около 2000 литра дневно. В комплекса се отглеждат и над 400 овце от различни български породи. Така академичното стопанство осигурява съвременни условия за практическите занимания на студентите, които имат възможност да участват във всички етапи на земеделските и животновъдни процеси – от земята, през отглеждането на животните до създаване на продукти за трапезата на всяко домакинство.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА