50% от кайсиите измръзнаха още през февруари

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

50% от кайсиите измръзнаха още през февруари. Това каза за “Агрозона”  председателят на Съюза на Дунавските овощари Николай Колев. Както в цяла Европа, така и у нас производството на праскови и кайсии не е добро. Най-големи поражения има върху реколтата от кайсии. „Още през февруаро-мартенските студове голяма част от цветните пъпки са замръзнали. Всичко, което е останало по дърветата, разбира се е повлияно и от сегашните дъждове и градушки.“, коментира председателят на Съюза на Дунавските овощари Николай Колев. Цените на прасковите купени от градините варират спрямо качеството – от 0,50 ст. до лев. Освен ниските добиви друг проблем за производителите и нашенския пазар е високото гръцко производство. „Тази година в Гърция реколтата е с 20% по-голямо от миналата година.“, каза Колев. Гърция е единствената страна с увеличение на обемите на производство, но ефектът от това върху европейския пазар ще бъде минимален, върху нашия обаче не.

Производителите в Сливенско са притеснени след последните климатични промени, тъй като това е основен поминък там. Голяма част от производителите нямат и застраховки. Друг проблем е че продукцията може да се застрахова чак през май, след студовете. Сега производителите се надяват, че земеделското министерство ще признае зимното измръзване и все пак ще получат някакво обезщетение. За момента, не се посочва размера за щетите. Това ще се случи след оценката на експертите. Очаква  се помощ да получат само земеделците с напълно унищожена реколта.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА