5 годишни сертификати за работа с пестициди ще издават до края на годината от БАБХ

Златко Златков
Златко Златков
6 Минути

Българската агенция за безопасност на храните /БАБХ/ обяви процедура по подбор на акредитираните висши училища и институции в системата на професионалното образование и обучение да вземат активно участие в провеждането на обученията  за осигуряване на достъп до подходящо обучение на всички професионални потребители, дистрибутори на продукти за растителна защита и консултанти. Така ще влезе в действие прилагането на изискванията на чл. 5 от Директива 2009/128/ЕО. Обучението ще се състои от начално и допълнително обучение, съответно за придобиване и актуализиране на знанията. Програмите на обученията се разработват от обучаващите институции, като се вземат предвид конкретните функции и отговорности на потребителите, дистрибуторите и консултантите, както и нивото на тяхната квалификация и включват като минимум темите, посочени в Приложение І на директивата. Програмите се одобряват от изпълнителния директор на БАБХ. По одобрените програми ще се проведат обучения на земеделски производители, техни служители, които работят с такива препарати за растителна защита, както и на дистрибутори и търговци. Успешно завършилите обучението ще получат 5 годишни сертификати.

Съгласно разпоредбите на чл. 5 от Директива 2009/128/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 година за създаване на рамка за действие на Общността за постигане на устойчива употреба на пестициди, Република България като държава-членка следва да осигури достъп до подходящо обучение на лицата, които боравят с продукти за растителна защита в рамките на професионалната си дейност – професионални потребители, дистрибутори на пестициди и консултанти. Обучението има за цел да гарантира, че потребителите, дистрибуторите и консултантите притежават достатъчно знания относно:

1. Действащото законодателство относно продуктите за растителна защита и тяхната употреба.

2. Наличие и рискове от незаконни (фалшиви) продукти за растителна защита и методи за тяхното откриване.

3. Опасностите и рисковете, свързани с продуктите за растителна защита, както и методите за тяхното идентифициране и контрол, и по-специално:

а) рискове за хората (оператори, жители, минувачи, хора, влизащи в обработени площи, както и хора, боравещи със или консумиращи третирани продукти) и фактори, които увеличават тези рискове;

б) симптоми при отравяне с пестициди и правила за оказване на първа помощ;

в) рискове за нецелевите растения, полезните насекоми, дивата природа, биологичното разнообразие и околната среда като цяло.

4. Познания за основните принципи на интегрирано управление на вредителите, на земеделските култури, принципите на биологичното земеделие, биологични методи за контрол на вредителите, информация относно общите и специфичните принципи за определени култури.

5. Разработване и въвеждане на сравнителна оценка за подпомагане на професионалните потребители при избор на най-подходящия продукт за растителна защита между всички разрешени за определен вредител, който продукт трябва да е с минимални странични ефекти за здравето на хората, неприцелните организми и околната среда.

6. Познаване на мерките, необходими за ограничаване на рисковете за хора, неприцелни организми и околната среда: безопасни практики на работа за съхранение, боравене със и смесване на продукти за растителна защита, както и за обезвреждане на празни опаковки, други замърсени материали и остатъчни количества от продукти за растителна защита (включително смеси от резервоари); препоръки към операторите за използване на лични предпазни средства.

7. Подходите, основани на риска, които вземат предвид местните променливи характеристики на добива на вода, като климат, почви, видове култури и релеф.

8. Точно спазване на процедурите за подготовка за работа на оборудването за прилагане на продукти за растителна защита, включително калибрирането му, както и за експлоатацията му с оглед осигуряване на минимални рискове за използващия го, за други хора, за неприцелни организми, за биологичното разнообразие и за околната среда.

9. Най-добри практики (НДП) за опазване на водите от замърсяване, причинено от точкови източници при употреба на ПРЗ.

10. Използване на оборудването за прилагане на продукти за растителна защита и неговата поддръжка съобразно изискванията, прилагане на специфичните техники за пръскане (например пръскане с малки обеми и дюзи за ограничено отнасяне), както и целите на техническата проверка на използваните пръскачки и начините за подобряване качеството на пръскането. Познаване на специфичните рискове, свързани с използването на оборудване за ръчно прилагане на продукти за растителна защита или гръбни пръскачки, и съответните мерки за управление на риска.

11. Извършване на необходимите спешни действия за защита на здравето на хората, на околната среда, включително водните ресурси, при случайно изтичане и замърсяване с пестициди и при екстремни климатични условия.

12. Специалните изисквания по отношение на използването на пестициди на територията на Националната екологична мрежа (НЕМ) и други територии със специален статут, установени съгласно действащото законодателство.

13. Подаване на информация за всички инциденти, свързани с пестициди или предполагаеми такива, от всички видове здравни заведения.

14. Събиране и съхраняване на данни за всяка употреба на пестициди съгласно този закон.

Директива 2009/128/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 година за създаване на рамка за действие на Общността за постигане на устойчива употреба на пестициди е публикувана в интернет-страницата на БАБХ.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама