4 причини защо се пукат доматите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Лесни начини как да избегнете този дефект при отглеждането на зеленчука

Отглеждането на домати е занимание, любимо и на хората от града, и на хората от село. Но трябва да се потрудите, ако искате да получите качествена реколта. Освен това доматите са капризни растения и трябва да се съобразявате с характера им, имате ли ги в двора си. Една от най-големите тревоги на градинарите през лятото е напукването на доматите. Пукнатините на плодовете са опасни с това, че те се превръщат във врата за болести и замърсявания. Чрез откритата рана в доматите попадат причинители на инфекции, които предизвикват плесени и гниене на продукта. Освен това те губят привлекателния си вид, не са подходящи за консервиране. Ето няколко причини, поради които могат да се пукат доматите, още когато са на клонките.

Причина 1. Неправилно поливане. Неправилното поливане е най-честата причина доматите на храста да се пукат. Когато растенията изпитват силна жажда и земята е суха, а вие ги поливате, доматите започват да попиват тази живителна влага с голяма скорост. Кожицата просто не може да се разтегли така бързо и затова от излишъка на течност се пука. Особено това е актуално за обитателите на оранжерии, където заради високите температури след поливане почвата изсъхва много бързо. Едноразовото поливане няма да ви спаси и доматите почти винаги ще изпитват недостатък на влага.

Причина 2. Неподходящ климат. Ако отглеждате доматите в оранжерия, то причина за разпукването на доматите може да станат неправилните условия на отглеждане. За нормално развитие на доматите дневната температура на въздуха трябва да е 22-25 градуса. Ако дните са по-горещи, то в оранжерията може да достигне до 40-50 градуса. В такива екстремни условия растежът на плодовете се прекратява, а кожицата им става по-плътна. Когато доматите отново започнат да растат, твърдата кожица се пука и се образува пукнатина.

Причина 3. Неправилно торене. Всеки стопанин знае, че доматите се нуждаят от торене толкова силно, както и от влага. Но неправилното внасяне на вещества може да донесе на развиващите се плодове не полза, а вреда – доматите започват да се пукат. Как правилно да ги торите? В периода на растеж доматите се нуждаят от торене два пъти на месец. Внасянето на торове трябва да се съвместява с поливането. На етапа на формиране на плодовете най-голяма потребност доматите изпитват от калий. Фосфорът и азотът в това време могат вече да се изключат.

Внимателно следете за концентрацията на внасяните препарати азот, фосфор и калий. Ако торите доматите с концентрирани, а не с разредени с вода торове, плодовете могат да се напукат. В оранжериите концентрацията трябва да бъде още по-ниска, отколкото в открита почва, тъй като заради високата влажност полезните вещества биват поглъщани по-бързо и растенията просто не успяват да ги усвоят.

Не забравяйте за микроелементите, които са особено нужни на доматите в периода на узряване на плодовете. От липсата им доматите могат да започват да боледуват.

Причина 4. Прекалено прищипване и премахване на листата. Когато на растенията вече са се формирали достатъчно количество плодове, много стопани прищипват върховете на храстите и премахват излишните странични филизи. По такъв начин те се стараят да насочат всички сили на храста към узряването на плодовете. Но този медал има и обратна страна. Лишавайки се от голяма част от зелената маса, храстът насочва цялата влага към плодовете. При излишъка й на доматите могат да се появят пукнатини.

 

Как да избегнете напукването

За да избегнете напукването на доматите в оранжерията и навън, трябва да помните правилата за отглеждане на културата.

  • Поливането на доматите трябва да е системно: в горещото лято на всеки 2-3 дни, в мрачните дни – веднъж на 5-7 дни. Най-добрият вариант е да си направите система за капково поливане, която да поддържа в почвата нужното ниво на влажност.
  • От бързото изсъхване можете да защитите почвата с мулчиране. В качеството на мулч използвайте окосена трева, слама или други материали.
  • В горещото време не забравяйте да проветрявате оранжерията. Постоянно отворените вратички и прозорчета ще намалят температурата.
  • Помощ в горещото време може да е и засенчването на храстите с мрежа, която да защитава растенията от палещото слънце.
  • Избирайте сортове, които са устойчиви на напукване.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА