4 358 са подадените проекти за Инвестиции в технологична и екологична модернизация по НПВУ

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Общата стойност на всички подадени проектни предложения надхвърля 1,8 млрд. лв.

Приключи приемът по процедурата за Инвестиции в технологична и екологична модернизация по Националния план за възстановяване и устойчивост. В периода от 28 септември до 20 декември са подадени общо 4 358 проекти предложения на средна стойност 430 хил. лева.

Данните от приключилия прием показват, че заявената субсидия по процедурата е три пъти повече от определения бюджет по направлението. Общата стойност на всички подадени проектни предложения надхвърля 1,8 млрд. лв.

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ (БФП) по настоящата процедура възлиза на 318 048 200,30 лева без данък върху добавената стойност (ДДС) и със средства от държавния бюджет, които възлизат на допълнителни 63 609 639,28 лв.

Финансовата помощ за одобрени ПИИ е в размер на 50 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи. Това означава, че от заявените инвестиции за над 1,8 млрд. лв., ще бъдат необходими 929 858 881 млн. лв. за изпълнение на всички подадени проекти. С бюджет от едва 380 млн.лв. обаче, за близо 2/3-ти от подадените проекти бюджетът няма да бъде достатъчен.

Може ли да се намери бюджет за финансиране на всички проекти, отговарящи на условията?

Рекордният интерес по направлението поражда въпроса дали ще бъде възможно прехвърлянето на средства от други процедури по НПВУ с по-нисък интерес и остатъчен бюджет, към процедурата за инвестиции в технологична и екологична модернизация, където интересът е значително по-висок.

Междувременно тече и втори прием по НПВУ по процедура “Центрове за подготовка за предлагане на пазара и съхранение на плодове и зеленчуци”. Бюджетът по това направление е в размер на 18 млн. лева. Интересът към тази процедура обаче е значително по-малък, като на този етап има постъпили едва 8 проекти предложения.

На този етап възможно ли е прехвърляне на средства между отделните направления по НПВУ, какво ще се случи с проектите, за които бюджетът няма да достигне, възможно ли е да бъде достигнат по-висок процент на държавно финансиране са само част от въпросите, които стоят на дневен ред след приключване на приема по процедурата за технологичан и екологична модернизация.  Агрозона ще продължи да следи развитието по темата през следващите месеци.

 

 

 

 

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА