349 първи изкупвачи на краве, овче, козе и биволско мляко са вписани в регистъра

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 

349 първи изкупвачи на краве, овче, козе и биволско мляко са вписани в регистъра на Българска агенция за безопасност на храните, който се води съгласно Закона за прилагане на общата организация на пазарите за земеделски продукти на Европейския съюз.

От тях 43 имат регистрирана стопанска дейност в Пловдив, 24 в Хасково, 22 в Сливен, 21 в Смолян, 19 в Разград, 16 във Враца, 15 във Велико Търново, 14 в Плевен, 14 в София-град, 14 в Ловеч, 13 в Силистра, 12 в Бургас, 12 в Стара Загора, 11 в Търговище, 11 в Габрово, 11 в Кърджали, 10 в Благоевград, 9 в Русе, 9 в Пазарджик, 8 в Добрич, 7 в София-град, 7 в Шумен, 7 в Монтана, 6 в Ямбол, 5 в Кюстендил, 4 във Варна, 3 във Видин, 2 в Перник.

Припомняме, че от 11 май 2020 г. първите изкупвачи на сурово мляко имат възможност да впишат своите договори в регистъра на сключените договори за доставка на сурово мляко в ИСАК, както и да подадат заявлението си по електронен път. Онлайн кандидатстването става през Системата за електронни услуги (СЕУ) на фонда – в специално разработена секция.

За всички изкупвачи, които желаят да използват цифровите услуги на ДФЗ – РА, е изготвено „Ръководство за електронно въвеждане“. В него е събрана полезна информация с насоките и стъпките за регистрация, подаване на заявление и регистрирането на самите договори. За улеснение на кандидатите е съставен и списък с често допускани грешки при кандидатстването по схема „Договорни отношения в сектора на млякото“.

Информацията съдържа съвети към бенефициерите как да попълнят и предоставят коректно изискваните данни. Ръководството за въвеждане и списъкът с най-често допусканите грешки са публикувани на официалната интернет страница на ДФЗ – в раздел „Селскостопански пазарни механизми“, секция „Мляко“. От същото място могат да се изтеглят и формулярите на документите, които са по образец.

В периода на плавно преминаване към прием през СЕУ чрез електронен подпис, бенефициентът трябва да посети областната структура на ДФЗ по място на дейността за окончателно одобрение на подадените данни.

От ДФ „Земеделие“ обясняват, че работят активно за дигитализацията на всички системи, които администрират. Това ще доведе до намаляване на административната тежест за земеделските стопани и агробизнеса, ще облекчи както работата им, така и задълженията, се казва в прессъобщението на ДФЗ.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА