30 % по-високи добиви и 70 % по-малко пестициди, ако развием биологичното земеделие

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути
академик Атанасов
Академик Атанас Атанасов

Бъдещите иновации в биологичното земеделие ще доведат до значителен ръст на добивите и намаляване на използваните препарати в земеделието. Това съобщи акад. Атанас Атанасов от Съвместен геномен център (СГЦ) по време на Петата национална среща на земеделските производители в България. За целта СГЦ в България ще подхване бъдещото развитие на биологичното земеделие в страната. Приоритетните дългосрочни проекти, които той си поставя са достигането на молекулярна селекция, налагане на биологични способи в земеделието и идентификация на автентични български храни.
Чрез способите на молекулярната селекция и генотипирането ще се подпомогне конвенционалната селекция на пшеница и слънчоглед. Биологичното пособие ще осигури приложно-научна платформа за налагане на микробиални торове и препарати за растителна защита, чрез което да се стимулират по-щадящите биологични способи. За налагането му първо ще изследва ефекта на дадени препарати върху имунитета на растенията, физиологичните процеси и връзката с факторите на средата. Експертите се обединиха около нуждата за идентификация на автентични български земеделски и хранителни продукти с високи вкусови и здравословни качества, което да спомогне за анализирането на ефекта им и пазарното им налагане. За целта ще се създаде клъстер „Автентика“ и Клуб на биологичния производител като двигатели на инициативата.
Сред резултатите, които се очакват от разработките в областта на билогичното земеделие са значително намаляване на използваните минерални торове (около 50%) и пестициди (до 70%). Освен това растенията ще станат по-укрепени и защитени от суша, студ и горещини. Чрез новостите ще се скъси вегетацията с 6-10 дни и увеличи кореновата система и зелената маса до 25%. Иновациите при биологичното земеделие ще се отразят и на добивите. При пшеницата те ще нараснат с 15-30%, увеличаването на глутен с 2-4%. При техническите култури се очаква добивите да са с 15-25% повече , а маслеността им да нарасне с 1-3%.
По време на дискусията „Биологично земеделие“ бяха откроени и основните проблеми, пред които се изправя методът в страната. Част от тях бяха свързани със субсидиите и, според експертите, неправилното им разпределение – помощите на единица площ отиват основно в зърнените и маслодайни култури, т.е. според Евростат те нямат позитивно влияние върху брутната добавена стойност, произведена в сектора.
Друг основен проблем е загубването на традиционните пазари. Tова налага бързо и неотложно разработване на специфична стратегия както за вътрешните, така и за външните пазари в кратко- и дългосрочен план. „Пазарите ще посочат и ще помогнат за решаване на проблемите свързани с приоритетите на производство на земеделски продукти за големите и нишовите пазари. Освен това те ще допринесат за добавъчната стойност; обемът и качеството на произвежданата продукция и нейното сертифициране. По този начин България в значителна степен ще бъде готова да избегне неудачите по проблеми, свързани с ефективността на договарянето, което България води с Катар, с Китай по Програма 16+1, където тя е координираща страна и др.
Оказва се, че нивото на инвестиции в земеделието и в частност за биологично земеделие остава все още много ниско, като проблемът с инвестициите важи с най-голяма острота за земеделската наука.
Друга пречка пред реализирането на дългосрочното биологично земеделие в страната е, че в Програмата за развитие на селските региони отсъстват всякакви мерки за иновации.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА