Експерти обсъдиха предизвикателствата пред земеделския сектор по време на 11-ата Национална среща на земеделските производители в България
Визия за бъдещето на сектор земеделие и храни в ЕС обсъдиха експерти по време на 11-ата Национална среща на земеделските производители, която започна вчера в Казанлъшките минерални бани. Срещата, организирана от Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ), беше открит от министъра на земеделието и храните Георги Тахов и председателя на Управителния съвет на Асоциацията Венцислав Върбанов.
Гост на форума беше Марио Милушев от Главна дирекция “Земеделие и развитие на селските райони“ в ЕК, който представи някои от важните елементи във Визията на комисията.
„Излизаме с тази визия сега, защото в периода от последната реформа на общата селскостопанска политика до момента се сблъскахме с доста предизвикателства – световната геополитическа ситуация, структурните предизвикателства като намаляване на броя на стопанствата и застаряване на земеделските производители, както и зачестилите екстремни климатични събития, обясни той.
„Тези нови обстоятелства, а и поуките, които извлякохме от прилагането на настоящата стратегия, изискват нов подход и нова визия за бъдещето“, каза Милушев и допълни, че тази необходимост се потвърждава и от европейските граждани. Селското стопанство е стратегически сектор за Европейския съюз, посочи той. По думите му Визията на ЕК за земеделието и храните не налага задължителни цели и крайни решения.
„Решенията ще бъдат изработени заедно с тези, които са отговорни за тяхното изпълнение. Става дума за нов начин на работа, при който доверието и диалогът са централни“, каза той и подчерта, че е необходимо ангажирането на всички страни. Милушев коментира още, че занапред екологичното измерение няма да бъде разглеждано с предимство пред икономическото и социално измерение, а продоволственият суверенитет ще получи специално внимание. Ще бъдат наложени и специфични териториални подходи.
„Идеята е да има повече възможности за фермерите да ползват адаптирани за техните нужди практики, да се облекчат малките и средни предприятия, да има по-лесен достъп до финансови инструменти и по-голяма гъвкавост при промяна на плановете“, каза Марио Милушев.