200 000 македонски агнета ще отидат за България, Гърция, Хърватия, Италия тази година

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Сега фермерите продават на цени между 4,45 лв/кг до 5,72 лв/кг живо тегло

Съюзът на овцевъдите в Македония очаква, около 200 000 македонски агнета да бъдат продадени в България, Гърция, Хърватия, Италия тази година. Над 170 000 агнета са изнесени досега в Италия и Хърватия, по данни на организацията, пише novamakedonija.com. Въпреки че цената бележи ръст с 20% спрямо същия период на 2020 година и сега варира между 4,45 лв. и 5,72 лв./кг живо тегло, стопаните смятат, че това е далеч под производствената стойност. По думите на председателя на организацията Никола Георгиев разходите за фуражи са се увеличили значително.

Поради променящото се поведение на потребителите в Италия, които търсят все повече части от агне, отколкото цяло агне, за овцевъдите има възможност да продават по-тежки агнета с тегло над 16 кг. Търсенето на разфасовки – бут, плешка или други части се е увеличило, но потребителите предпочитат предимно прясно месо. Нараства търсенето на агнета с тегло 20, 25 и 30 кг. Интересно е, че цената, независимо от големината на агнешкото, тази година е една и съща, отбелязва Никола Георгиев. Овцевъдите се надяват, търсенето на агнешко месо да продължи до май, когато е православният Великден в България.

„Очакваме да използваме летния период, когато агнешкото се продава добре в Гърция, но ще оставим 10 000 до 15 000 животни за реализация през декември, преди коледните празници. Това означава, че ще завършим тази година с износ на над 200 000 агнета“, обяснява Георгиев. Производителите отбелязват, че въпреки обещанията, държавата все още не е изплатила субсидиите, които бяха увеличени с 50 % през 2020 г. „Поддържаме постоянна комуникация с министерство на земеделието, което все още не ни казва кога ще бъдат изплатени субсидиите. По график е предвидено това да се случи през април, но през последните години субсидиите за овцевъдите се изплащат през февруари. Не вярвам през април да получим субсидиите, защото ги чакат овощарите и тютюнопроизводителите“, смята Георгиев. Близо 2 500 тона агнешко и овнешко месо се изнасят средно годишно от страната.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама