20 хиляди тона миди може да вадим от Черно море

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

На година в България се продават около 1400 тона култивирани миди

Производството на черупчестия деликатес се е увеличило от 764 т през 2011г. на 4500 т за 2018 г. България има капацитет да произвежда 20 хил.т годишно, което означава, че могат да бъдат открити стотици нови работни места. Това заявява д-р Йордан Господинов, председател на УС на Консултативния съвет за Черно море, за в. „Черно море”.

Едно от предложенията, които приехме на форума, е за необходимостта да се ускори класификацията на водните зони по българското и румънското черноморско крайбрежие“ .Става дума за производствените зони за добив на миди в диво състояние, които сега директно се предлагат на пазара и консумацията им крие риск за здравето.

В Румъния през миналата година са пуснати на пазара повече от 230 тона диви миди, директно, без да е било установено тяхното качество“ – споделя д-р Господинов. Всеки любител на деликатеса може да ги събира в морето за лична консумация и на своя отговорност за здравето си. Но когато това се прави, за да бъдат продавани в магазините, ресторантите, вече става рисково.

За произведените черни миди фермите сами си осигуряват лабораторен контрол  по своя вътрешна мониторингова програма, като ги изследват в наши и чужди акредитирани лаборатории, и тяхното предлагане в магазините и ресторантите не крие никакъв риск.

ИАРА, миди, Agrozona.bg

Разликата между дивите и култивирани миди е в цвета, големината, тежестта. Дивата е тъмночерна, с груба на вид черупка и малко месо. Култивираната е светлокафяво-черна, с тънка черупка и много месо.

В района вече се правят инвестиции в предприятие за шоково замразяване на миди. Инсталацията ще позволи след размразяването им по специална технология мидите да станат отново напълно пресни, се очаква голям пробив на западния пазар и особено в Ирландия, Северна Ирландия, Англия, тоест, на целия Остров.

Това е сектор, които се развива и в други европейски държави успешно. Испания е водещ производител на средиземноморска миди, а Франция на тихоокеанска стрида. „България има всички шансове да стане доминиращ производител на черноморски миди. Те са много ценен белтък за човешкия организъм, богати на минерали и кобалт. Така че има всички основания за приоритетното развитие на този сектор в българската икономика“-  заключи д-р Господинов.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА