17 огнища на птичи грип са регистрирани у нас през 2018 г.

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

За 2018 г. има потвърдени 17 огнища на високопатогенна Инфлуенца по птиците (ВПИП). 9 от тях са във ферми за водоплаващи птици (патици) и 4 за птици от кокошев вид ( 3 при кокошки носачки и 1 огнище при бройлери). Заболяването не е констатирано при диви птици през тази година.

Щамът на инфлуенца, който се констатира в страната от 2016 г. насам е H5N8.

Приблизително около 815 000 са птиците, които за умъртвени по хуманен начин при ликвидиране на тези огнищата, от които около 750 000  са при кокошки носачки.

Редица стъпки и мерки са предприети с цел превенция срещу разпространението на болестта. Два са основните фактори играещи роля в разпространението на заболяването. Дивите водоплаващи птици играят ролята на „резервоар“ на вируса и са основен източник на пренасяне на вируса сред домашната популация птици. При сезонните миграции те участват в разпространението на болестта в отделните държави и континенти. За страната ни съществува риск, тъй като през територията ѝ преминават два миграционни пътя на диви птици.

Вирусът се разпространява аерозолно (чрез въздуха), лесно и бързо може да зарази домашните птици както при директен контакт с диви, така и индиректно чрез замърсени  материали (фекалии напр.), съдържащи високи концентрации на вируса.

Едновременно с това имаме струпване на ферми с  водоплаващи домашни птици в определени територии на страната. Водоплаващи домашни птици също са „скрити носители“ на вируса и често заболяването преминава безсимптомно и без клинични изяви.

По тази причина мерките за превенция при домашните птици са насочени предимно към засилена биосигурност в птицевъдните обекти, забрана за отглеждане на открито на птици (за да се ограничи контакта с диви птици или техни екскременти), засилена честота на лабораторен контрол във фермите (взимане на вирусологични и серологични лабораторни проби), клинични прегледи и ветеринарен контрол с цел ранно откриване на евентуална инфекция, а когато тя бъде потвърдена, бързото ликвидиране на появилото се огнище и извършване на дезинфекция са ключови елементи за минимизиране на риска от по-нататъшно разпространение в страната.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА