15 сигнала за БГ храни и фуражи за година, Турция с най-много недопуснат внос

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Намаляват съобщенията за салмонела, но има ръст при пестицидите и тежките метали

За цялата 2021 г. България е докладвана общо 15 пъти през 2021 г, сочи анализ на данните от Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF) в ЕС, съобщава Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ).

В категорията на предупредителните нотификации страната ни е нотифицирана 5 пъти в рамките на 2021 г, а най-докладваната държава е Индия. Общият брой предупредителни нотификации към системата са 1491.

При съобщенията за недопуснат внос от общото число 1470 най-нотифицираната държава е Турция, следвана от Бразилия. Няма подадени предупреждения за България.

От 1002 нотификации за насочване на вниманието страната ни е докладвана 2 пъти в рамките на 2021 г, а най-нотифицираната държава е Полша, сочи статистиката.

От общо 693 съобщения за проследяване на стоки и продукти в категорията България е спомената 8 пъти, а най-докладваните държави са Холандия, Китай, Полша.

Общият брой нотификации за 2021 г е 4673. Сигналите в категория храни са най-много – 4163, следвани от материалите в контакт с храни – 264 и фуражите – 246, показва справка в системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF).

В началото на годината се наблюдава известен спад през януари и февруари, през март има значително повишение, а през месец април се наблюдава пик на понижението за цялата година. През месеците май, юни и юли се наблюдава отново повишение. През август и септември се отчита относителен спад. В края на годината плавно и прогресивно случаите се повишават като през месец декември (494) се достига най-големия си пик.

Специалистите отчитат, че при патогенните микроорганизми се наблюдава тенденция на понижение като при Salmonella достига 4% и при норовирусите достига 69%. При другите патогенни микроорганизми се наблюдава известно повишение. При микотоксините се наблюдава повишение като при афлатоксин В1 достига 11%. При тежките метали също се наблюдава повишение като при живака достига 50%. Пестицидите запазват ниски нива, но и при тях се отчита повишение. От обобщените данни за 2020 г. и 2021 г. може да се направи извод, че има 2 тенденции: по слаба тенденция на спад при патогенните микроорганизми и ясна тенденция на повишение при микотоксините, тежките метали и пестицидите.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА