14 диви птици се наблюдават у нас заради висок риск от внос на птичи грип

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

От EFSA актуализират данните за видовете, които могат да пренесат вируса

14 диви птици са включени в списъка с видовете диви птици, представляващи висок риск по отношение на инфлуенцата по птиците и включени в Програмата за надзор на болестта инфлуенца при домашни и диви птици в Република България през 2022 – 2024 г, научи Агрозона от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). Сред тях са видовете малък ястреб (Accipiter nisus), клопач (Anas clypeata), лятно бърне (Anas querquedula), голяма белочела гъска (Anser albifrons albifrons), червеногуша гъска (Branta ruficollis), мускусна патица (Cairina moschata),  малък лебед (Cygnus columbianus ), лиска (Fulica atra), черноопашат крайбрежен бекас (Limosa limosa), мраморна патица (Marmaronetta angustirostris), черна каня (Milvus migrans), бойник (Philomachus pugnax), златиста булка (Pluvialis apricaria), обикновена калугерица (Vanellus vanellus).

В друг списък са групирани видовете диви птици, които са възприемчиви на заболяването с птичи грип, който е изготвен на база възникналите огнища в Европа за периода 2020 – 2022 г и които са разпространени и на територията на страната ни. В него фигурират 19 вида птици, сред които са евразийският ястреб врабчар/малък ястреб (Accipiter nisus), речната чайка (Larus ridibundus), белобузата гъска (Branta leucopsis), черношипа ветрушка/керкенез (Falco tinnunculus), забулената сова (Tyto alba), домашната (малка) кукумявка (Athene noctua), черната врана (Corvus corone) и др.

Общо 50 пък са птиците, които са включени в трети списък, сочещ видовете диви птици, които са податливи на заболяването и могат да го разпространят по пътя на миграцията си в Европа. Сред тях има корморани, чапли, бухали, гъски и др.

Списъците са изготвени на база информация от Европейският орган по безопасност на храните (EFSA) въз основа на данни от пасивен надзор на вирусите на H5 HPAI в ЕС за периода от 2005 до 2017 г., данни за възникнали огнища в Европа за периода 2020 – 2022 г. и видовете включени в Програмата за надзор на ИП за периода 2022-2024 г, уточняват от ЦОРХВ.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА