12 точки от новата селскостопанска политика на ЕС, свързани с околната среда

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Наскоро Европейският парламент постигна консенсус за актуализиране на Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС. В този материал ще ви представим 12 точки от Новата ОСП, свързани с околната среда и субсидиите, които земеделските производители могат да получават ако изпълняват екологичните изисквания извън основните си задължения.

  1. 30% от директните плащания (които са основният компонент на SAP) трябва да бъдат запазени за така наречените „екологични“ разпоредби. Първоначално страните се споразумяха за 20%, но Европейският парламент повиши този процент. Говорим за допълнителни средства за земеделските производители, за да изпълнят екологичните изисквания извън задължителните си задължения. Ако фермерът изпълни тези допълнителни изисквания, той ще получи допълнителни средства.
  2. Най-малко 35% от бюджета трябва да бъдат насочени към развитието на селските райони, мерки в тези области за опазване на околната среда и адаптиране към изменението на климата.
  3. Във всяка държава-членка на ЕС трябва да бъдат създадени консултантски услуги за фермерите.
  4. Най-малко 30% от средствата, отпуснати от бюджета на ЕС за подпомагане на земеделските производители, трябва да бъдат насочени към подпомагане на земеделските производители в борбата с ефектите от изменението на климата, защитата на биологичното разнообразие и устойчивото производство.
  5. Директните плащания годишно, започвайки от сумата от 100 хиляди евро, трябва постепенно да се намаляват и ограничават до сумата от 60 хиляди евро.
  6. Минимум 6% от националните директни плащания (т.е. на ниво отделна държава) трябва да отидат за подкрепа на малки и средни производители. Ако дадена страна насочи 12 или повече процента от директните плащания в подкрепа на малките производители, тя може доброволно да регулира / ограничи преразпределението на тези субсидии.
  7. Земеделските производители трябва да бъдат насърчавани да отделят до 10% от своите земеделски земи за ландшафтни проекти, например за засаждане на дървета, жив плет, езера.
  8. За да се предотвратят кризи, пазарът на ЕС трябва да стане по-прозрачен и да се създаде подходящ бюджет за борба с кризисните явления в дългосрочен план.
  9. За да се осигурят равни условия на пазара на ЕС и да се предотврати изкривяването му, държавите-членки на ЕС не могат самостоятелно да определят по-високи национални стандарти по отношение, например, на здравето на животните или околната среда.
  10. Предложението на Европейския парламент също така предвижда 4% от директните плащания да отиват за подкрепа на млади фермери.
  11. По-строги наказания за земеделските производители, които не спазват задълженията си съгласно изискванията на SAP и получават директни плащания: намаляване на плащанията, които земеделският производител е поискал с 10% (преди това 5%).
  12. За да се гарантира биологичното разнообразие, Европейският парламент предлага на 5% от площта на всяко земеделско предприятие да не се извършва обработка, за да могат дивите животни и растения да намерят своето място там.
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА