10% защитени зони в ЕС без лов, риболов и горско стопанство гласуват днес в ЕП

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Днес предстои гласуването на предложените промени в Стратегията за биоразнообразие на ЕС до 2030 г.

На 7 юни, след 15-месечно прекъсване на редовните заседания, Европейският парламент проведе първото си присъствено заседание в Страсбург. Голяма част от депутатите се включиха дистанционно чрез онлайн връзка, но това не попречи на президента Давид-Мария Сасоли да открие заседанието с емоционално встъпително слово. Той както и повечето евродепутати поставиха основен акцент върху нуждата от незабавно предприемане на гъвкава стратегия за възстановяване на държавите-членки от световната пандемия, предаде НЛРС- СЛРБ.

Опазването на дивия свят и възприемането на правилна и научно обоснована оценка за изготвяне на паневропейска Стратегия за биоразнообразието до 2030 г. предполага както правилно възприемане на екосистемите като жизнено важни за континента, така и нужната доза коректност към всяка държава-членка. В стратегията се предлага да бъдат определени 10% строго защитени зони на територията на ЕС, като в тях да се забранят лова, риболова и горското стопанство.

Това предложение е повод за изпратеното до българските евродепутати писмо от страна на НЛРС-СЛРБ. Председателят на организацията инж. Васил Василев подчертава нуждата от защита на горскстопанските дейности, лова и риболова, и обяснява защо подобна мярка би имала сериозно негативно отражение върху цели региони в страната, където тези дейности са от първостепенно значение за местното население. В писмото Василев посочва и ролята на ловното стопанство, като инструмент за устойчивото управление на дивата природа, както и алармира, че въвеждането на подобна забрана би противоречала на няколко положителни инициативи на ЕС по отношение на ролята на лова за опазване на биологичното разнообразие, като например инициативата за устойчив лов на ЕС и Европейската харта за лова и биологичното разнообразие съгласно Бернската конвенция.

Българският евродепутат Андрей Слабаков подкрепи тезата на НЛРС

В емоционално изказване пред евродепутатите Слабаков подчерта, че налагането по подобен начин на рестрикции, особено за дейности като лова и риболова, прилича по-скоро на връщане към периода на комунизма, отколкото на съвременен подход, отчитащ специфичните нужди на държавите и съответно на местните общности в тях. Той се обърна към евродепутатите така: „Уважаеми колеги, в стремежа си да покажете колко сте загрижени за природата изпадате в крайности, които само ще навредят. Забраната за всякаква дейност… Горскостопанска, ловна или риболовна дейност на територията на Натура 2000 е повече от абсурдна. Изглежда ми странно как политиката ви прави пълен кръг и се връща към интересната стара фраза „Един човек, когато има проблем е трагедия, а когато са един милион е статистика“.“

Той допълни и че зоните от „Натура 2000“ покриват между 10 и 15 процента от териториите на голяма част от държавите в ЕС, докато в България  те покриват над 30 % от площта на страната. По време на изказването си, Слабаков зададе риторични въпроси на авторите на Стратегията. Слабаков подчерта още, че тази забрана би засегнала стотици хиляди хора в България и милиони в Европа, както и че малкият и среден бизнес в тези райони ще бъде тотално унищожен.„Тези хора така си изкарват прехраната. Там няма индустрия. Ако им бъде отнето това право, те ще напуснат и без това обезлюдените райони“, заключи Слабаков.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА