Повишени са емисиите на парникови газове, емитирани от селското стопанстно

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Анализ за влиянието на селското стопанство върху околната среда представи доц. д-р Петър Борисов от Аграрен университет Пловдив по време на Осмата национална среща на земеделските производители в к.к Златни пясъци. В документа са включени положителните и отрицателни въздействия и резултати върху околната среда. Структурата на Специфичните цели (СЦ) е разделена в 3 основни части: СЦ4, СЦ5 и СЦ6.  Един от анализираните фактори, влияещи върху околнта среда са парниковите газове. Положителната тенденция за намаляване на емисиите им продължава до 2010г., а след това се отчита леко ежегодно покачване.

Напредък има и в увеличаването на прихванатите количества CO2  от пасищата, както и е установено, че площите в ха, декларирани от фермерите като постоянни пасища се запазват и увеличават. Запазва се доброто прихващане от горския сектор и пасищата (след 2000 г.) Отрицателните последици от емисиите на парникови газове е също така запазването на нетното емитиране на C (в СО2 екв.) при обработваемите площи.

Отрицателно въздействие има намаляването на общите тревни площи, тъй като това може да доведе понижено прихващане. Органично вещество в обработваемите земи е с ниско съдържание в повърхностния слой, за сметка на това има добра запасеност с въглерод. Експертите от Аграрния университет отчитат и леко покачване на емисиите от селското стопанство след 2010 г, вероятно дължащо се на повишена интензификация.

СЦ 5: Водоплощна ерозия

Между 2014 и 2017 е наблюдавана лека тенденция за ограничаване на ерозията в засегнатите площи. За сметка на това е отчетено леко завишаване на процента на земите със средна и силна степен на ерозия (водна и ветрова).

Бруто баланс на хранителните вещества азот и фосфор

Нисък азотен отпечатък (кг/ха наторена площ), нисък риск за замърсяване на околната среда и здравето на хората. Фосфорния отпечатък също се е понижил с 50%.

Нитрати в подпочвените води

Нитратите в подпочевите води засега са в нормата, но съществува слаба тенденция на повишение (основен замърсител на подземните води).

-Относно селскостопанските площи под биоземеделие се констатира надвишение на постигнатите цели за площи и брой производители.

Еднакво положителни и отрицателни са тенденциите за относително нисък стрес върху водните ресурси – в последните години се доближава до граничния минимален праг (2017 г. – 10.8%). Увеличена е средната и висока интензивност на земеползване.

СЦ 6: Принос за защита на биоразнообразието, подобряване на екосистемните услуги и опазване на место-обитанията и ландшафта:

Около 18% е делът на обработваемите площи под договори за управление в България, включващи за дейности в полза на биоразнообразието и/или ландшафти, като за горските райони те не се изпълняват.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА