580 млн. т ще достигне глобалната реколта от всички маслодайни семена, според последния доклад на USDA. Това е значително покачване на очакваното производство за месеца в сравнение с февруарската прогноза от 577,00 млн. тона. Ръстът се дължи главно на реколтите в Бразилия и Арженнтина и завишените добиви на соя.
Производството на соя в глобален план се очаква да се увеличи и този месец и да достигне 341,76 млн. тона. Нарастването в общата реколта в световен мащаб се дължи на завишените добиви отново и този месец в Бразилия, Индия и Аржентина. Крайните световни запаси от соя този месец логично растат нагоре с около 3 млн. тона и са на нива от 102,43 млн. тона.
При рапицата, за март се очаква слабо покачване на произведените количества с около 1.50 млн.тона. Произведените прогнозни количества са 68.15 млн. тона за мартенската прогноза.
На годишна база обаче картината е различна, отчита се намаление в реколтните количества от
рапица за тази стопанска година с около 4,50 млн. тона. Крайните световни запаси са изчислени
на 6,30 млн. тона.
При реколтата от слънчоглед, по данни на USDA в световен мащаб за месец март се наблюдава слабо покачване и през този месец с 0,30 млн. тона от 54,44 млн. тона на настоящите 54,76 млн. тона. Увеличение на годишна база се отчита в реколтата на ЕС, Русия и Украйна, както и на всеобщото глобално производство на слънчоглед с около 4 млн. тона спрямо предходната стопанска година. Спад в реколтата се отчита в Турция. Стабилни остават нивата с лека тенденция на покачване на световните крайни запаси от слънчоглед за месеца от 2,96 млн. тона.
Прогноза: Маслодайните култури отново във фокуса на стопаните

Автор:
Георги Узунов
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".
РЕКЛАМА
ВИДЕО
Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000 хранителни продукти.