Животновъди унищожават стадото си заради липса на достъп до пасища

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Оцеляването на фермата зависи почти изцяло от  ресурса на дивата природа, до който в момента нямат достъп

Собствениците на най-голямата и най-продуктивна биологична ферма за телешко месо както в България, така и в целия Европейски съюз, алармираха през юли, че ще се наложи да унищожат поне 1000 от животните си. Причината за това са наложените ограничения на пашата в Национален парк “Рила”.
Близо месец по-късно и при липсата на решение, фермерите вече започнаха да унижощават част от стадото си. Липсва достатъчно храна и вода за животните. Оцеляването на фермата зависи почти изцяло на ресурса от дивата природа. Достъпът до пасищата обаче е ограничен.
В края на юни те стартираха и петиция в подкрепа на българското биологично животновъдство, която към днешна дата е събрала над 6660 подписа. Там те обявяват готовността си да се откажат от субсидиите за 2024 г., в случай, че получат достъп до пасища.
Всичко това се случва на фона на 30 награди за усърдната работа на сем. Василиеви. През тази година нежната половинка от Дивата ферма Благовеста Василева получи и номинация от “EU Organic Awards 2024” в категорията “Най-добра жена фермер”.

Днес сме изправени пред сериозна заплаха за оцеляване, тъй като държавата ни спря достъпа до пасища – основният ни ресурс за изхранване на животните. Вярваме, че пашата и биологичното производство са по-важни от субсидиите. Затова заявяваме, че ще дарим цялата си субсидия за 2024 г. за обществени инициативи, ако ни бъдат предоставени пасища за изхранване на животните.

Призоваваме обществото за подкрепа – националните паркове принадлежат на всички и ние заедно трябва да се грижим за тях, като продължим да произвеждаме екологично чиста храна, апелират те в петицията.

Какво казва МОСВ – защо не може да се осигури достъп на животните до пашата?

“С годишните планове за паша за 2024 г. е постигнат оптимален компромис, който да даде възможност на животновъдите и тази година да пашуват на територията на националните паркове, но с редуцирано натоварване на пасищата – 0,4 Ж.Е/ха – максималното определено в Наредба № 10 на министъра на земеделието и храните и Становището по Екологична оценка (ЕО) за Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в Р България за периода 2023 – 2027 г.”, коментират от МОСВ в отговор на запитване от Агрозона.

“В Плановете за паша за 2024 площите, определени за паша на селскостопански животни са около 34 000 ха. Целият допустим пасищен ресурс на националните паркове е предоставен за ползване на животновъдите, като през настоящата година ще пашуват близо 32 400 животни (48 299 през 2023 г.)”, поясняват още.

“За 2024 г. е допуснато ползването на пасища за 293 броя едър рогат добитък (ЕРД) на ползватели, свързани с „Дивата ферма“.  Към днешна дата допуснатите за паша животни на „Дивата ферма“ не са качени на определените пасищни райони. Не са качени и животните, за които е заплатена такса и са издадени разрешителни за паша”, заключват те.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама