Оцеляването на фермата зависи почти изцяло от ресурса на дивата природа, до който в момента нямат достъп
Днес сме изправени пред сериозна заплаха за оцеляване, тъй като държавата ни спря достъпа до пасища – основният ни ресурс за изхранване на животните. Вярваме, че пашата и биологичното производство са по-важни от субсидиите. Затова заявяваме, че ще дарим цялата си субсидия за 2024 г. за обществени инициативи, ако ни бъдат предоставени пасища за изхранване на животните.
Призоваваме обществото за подкрепа – националните паркове принадлежат на всички и ние заедно трябва да се грижим за тях, като продължим да произвеждаме екологично чиста храна, апелират те в петицията.
Какво казва МОСВ – защо не може да се осигури достъп на животните до пашата?
“С годишните планове за паша за 2024 г. е постигнат оптимален компромис, който да даде възможност на животновъдите и тази година да пашуват на територията на националните паркове, но с редуцирано натоварване на пасищата – 0,4 Ж.Е/ха – максималното определено в Наредба № 10 на министъра на земеделието и храните и Становището по Екологична оценка (ЕО) за Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в Р България за периода 2023 – 2027 г.”, коментират от МОСВ в отговор на запитване от Агрозона.
“В Плановете за паша за 2024 площите, определени за паша на селскостопански животни са около 34 000 ха. Целият допустим пасищен ресурс на националните паркове е предоставен за ползване на животновъдите, като през настоящата година ще пашуват близо 32 400 животни (48 299 през 2023 г.)”, поясняват още.
“За 2024 г. е допуснато ползването на пасища за 293 броя едър рогат добитък (ЕРД) на ползватели, свързани с „Дивата ферма“. Към днешна дата допуснатите за паша животни на „Дивата ферма“ не са качени на определените пасищни райони. Не са качени и животните, за които е заплатена такса и са издадени разрешителни за паша”, заключват те.