Земеделският производител Марин Димов отвори фермата си за студенти и ученици

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Повече от 30 студенти и ученици взеха участие в първото събитие „Отворени дни – Виж как го правим ние“ в семейната ферма на Марин Димов, което се намира в с. Осен, община Главиница. Събитието се провежда от Асоциацията на земеделските производители в България по проект „CAP – Hot Spot“, изпълняван с финансовата подкрепа на Главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ към Европейската Комисия. Младежите се запознаха със стопанството на земеделския производител Марин Димов. Студентите и децата получиха открит урок по Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС и директно на полето видяха как се прави есенно зарязване на насаждения от кайсии. Демонстрацията беше извършена от Джанлука Пази от фирма „Геоплант вивал“, Италия, която е доставила младите фиданки. На терен им бе показано как да проверяват дали насадените дръвчета са в добро състояние или трябва да бъдат заменени с нови. Марин Димов е засадил 4 сорта кайсии на общо 50 декара, като първи добив се очаква през следващата година. След това той представи земеделската си техника в стопанството – комбайн, трактор, сеялка и инвентарът към тях. Производителят обработва 1200 дка с пшеница, царевица и слънчоглед.

Студентите и учениците задаваха въпроси как е развил стопанството, как реализира продукцията, какви средства по линия на ОСП получава и за какво и какви са бъдещите му планове. Някои от тях също са от фермерски семейства и са запознати със земеделския сектор. Те приветстваха идеята за отворени дни на АЗПБ и обмяната на опит. Марин Димов ги насърчи да развиват агробизнес, като сподели, че според него отглеждането на земеделските култури трябва да бъде насочено към опазването на природата. Затова той залага и на биопроизводство в своята ферма.

Присъствалите студенти са от 4-ти курс по специалност „Аграрно инженерство“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“. Учениците са от 8-ми клас на СОУ „Йордан Йовков“ в Тутракан с профил „Икономическо развитие“. Ръководителят на проекта „CAP – Hot Spot“ Ивайло Тодоров им разясни повече за кампанията и ОСП. Младежите получиха информационни материали и участваха във викторини с награди. Те бяха насърчени да се хранят здравословно и имаха възможност да опитат ябълки, отгледани във фермата на Марин Димов.

Целта на отворените дни е децата и студентите да могат да видят добрите практики в селското стопанство и възможностите, които ОСП дава на младите хора да започнат собствен агробизнес и възможностите, които предлагат селските райони.

Прессъобщението е изготвено по проект „CAP – HOT SPOT“, изпълняван от Асоциация на земеделските производители в България, по договор AGRI 2018 – 0218 с финансовата подкрепа на ЕК и отразява единствено мнението на автора. Европейската комисия не носи отговорност за съдържанието на информацията.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама