Земеделски стопани: Сушата ни уби, в бъдеще реколтата е обречена без напояване

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Сушата ни уби, косим и разораваме нивите. Така фермерът Йордан Койчев описва картината в полетата, които стопанисва. Последните дъждове от тази седмица може да помогнат на слънчогледите, но за житото е късно, то беше загинало, още преди да паднат, коментира той за Агрозона. Провалената реколта е на 4 000 декара, досега са разорани 1800 дка, споделя опитния земеделец.

Йордан КойчевПодобна е картината и при колегите му, като някой дори не си правят труда да разорават, земята ще се обработва чак когато започне дълбоката оран. Само преди месец Агрозона съобщи, че есенниците пропадат тотално в микрорайона, който се оформя между Сливен и Бургас на север от автомагистрала Тракия. Тогава очакванията на стопаните бяха да спасят все пак малко от реколтата, но към днешна дата картината е съвсем друга. Над 150 000 декара от тази част на страната са застрашени от разораване.

В стопанството на Койчев са останали около 600 дка, от които може да се прибере реколта. От тях 260 са запазени естествено, а на 330 дка са направени поливки. Фермерът е убеден, че занапред, ако не се поливат полетата, включително с пшеницата, реколтата е обречена и ситуацията винаги ще бъде рискова. Житата се напояват отдавна и в Гърция, и в Турция. Климатът се променя и тази необходимост вече идва и при нас, смята той.Около 2200 дка от стопанисваните му ниви може да се поливат,  но половината полета сега са развалени. Сега Койчев тръгва по мъките, за да бъдат възстановени поливните площи.

Досега загубите възлизат на около 500 хил. – 600 хил. лева, затова фирмата подготвя документите си, за да изтегли кредит и да продължи работа. Очакваните средства ще отидат за разплащане с доставчиците, все още не са платени препаратите, досегашната практика е сметките да се оправят след жътва. Част от торовете също не са платени, освен това има и ежемесечни задължения. В предишни години пшеницата е реализирана на 100%, само сламата е използвана в стопанството, в което се отглежда и голямо стадо елитни биволи.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА