Земеделската земя става все по-оскъдна в Германия

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

 

Все по-често се налага на фермерите в провинциите на Германия да продават земята си на държавата или общините. В повечето случаи земята се купува евтино от стопаните, а се продава на строителни компании на по-висока цена. На фермерите се налага да продават при ощетяващи условия, в противен случай са поставени пред възможността земята им да бъде отчуждена, пише agrarheute.com.

През последните 25 години земеделската земя в Германия е намаляла с 1,35 милиона хектара, повечето от които се превърнаха в жилищни зони и площи предназначени за логистика-електропроводи или пътища. Това рядко е добър бизнес за фермерите, защото цените, които се плащат, са предимно за земеделска земя, а не за земя за строителство: докато стойността на земеделската земя е между 10 и 20 евро на квадратен метър, за строеж се заплаща без проблем 1000 евро на квадратен метър. Общините запазват печалбата за градско развитие или за инфраструктурни мерки, и е трудно да се измислят еквивалентни заместващи площи за фермерите.

Обработваемата земя става все по-оскъдна в Германия, като всеки ден се свива средно с 58 хектара, показват данните на Федералната статистическа служба. Това е почти 22 000 хектара годишно и съответства на 336 земеделски предприятия, които спират дейност. През последните 25 години земеделската площ в Германия е намаляла с 1,35 милиона хектара. В същото време площите предназначени за жилищни зони и инфраструктура са се увеличили с 950 000 хектара. Това е почти колкото цялата селскостопанска зона на Шлезвиг-Холщайн. С други думи: това е площта на около 16 400 ферми.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА